
V Česku se na mnoha místech nedaří dostat pod kontrolu šíření svrabu. Počty nemocných s touto vysoce nakažlivou kožní nemocí dál stoupají, například na Vysočině. Reportáž NOVA – Odpolední Televizní noviny
Nejvíce nakažených svrabem je mezi mladými lidmi, jedním z nejvíce postižených krajů je Vysočina. Od začátku roku je tu skoro 200 nemocných. Lidí se svrabem rapidně přibývá hlavně v poslední době. Jen na Vysočině za poslední dva měsíce jich je 60 navíc.
Jana BÖHMOVÁ, mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina
Což je již třikrát více oproti stejnému období v loňském roce.
Václav, nakažený svrabem
Jsem měl na těle cestičky, takový červený flíčky a svědilo mě celý tělo. Když jsem to rozškrábával, tak to postupovalo dál a dál.
redaktor
Zvýšené počty nemocných zaznamenávají hygienici prakticky po celé republice. Je to i tím, že ne každý nemoc správně rozpozná a nevědomky ji roznáší. Nejvíce se svrab objevuje v ubytovacích, rekreačních, ale i školských zařízeních.
Jana BÖHMOVÁ, mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina
Určitě tomu svědčí cestování, velká migrace obyvatel. Nejvíce zasažená je mládež mezi 15-19 lety.
redaktor
Zákošce svrabové, která nemoc způsobuje, stačí i chvilkový kontakt, například během pohlavního styku. Roztoč navíc přežívá, a to i několik dní, i na různých předmětech, třeba nábytku nebo oblečení. Při nákaze by každý měl co nejdříve navštívit praktického nebo kožního lékaře. U nás se na svrab používají hlavně speciální masti a krémy a nově i zahraniční léky v podobě prášků, jejichž užívání je pro nemocné komfortnější.
Hana MOOSOVÁ, kožní lékařka Liberec
Velmi se mi osvědčila klasická sirná vazelína na tři dny, kdy mám skutečně a máme stoprocentní úspěšnost léčby.
redaktor
Ochrana před svrabem je jediná, dbát co nejpečlivěji na hygienu, dezinfekci osobních věcí, časté praní oblečení a pokud možno se vyhnout bližšímu kontaktu s potencionálními přenašeči.
televize Nova
Přidejte odpověď