Prevence onkologických nemocí  

ilustrační foto: Flickr

Každých 20 minut v Česku někdo zemře na rakovinu. Lékaři ročně odhalí asi 80 000 nových případů tohoto onemocnění. Číslo roste i vinou nezdravého životního stylu a zanedbávání prevence. Třeba na základní prohlídku k praktickému lékaři nechodí 40 % lidí.

reportáž ČT 24 – 90′ ČT24

Monika FIALOVÁ,
Já jsem měla delší dobu už hodně silný krvácení. A řešili jsme to teda s paní gynekoložkou a ze začátku vypadalo, že se jedná o polyp nebo myom.

redaktorka ČT
Nakonec ale vyšetření potvrdilo karcinom dělohy. Navíc velmi agresivní.

Monika FIALOVÁ,
Jsem byla šťastná za to, že mě vezmou jenom dělohu, vaječníky, vejcovody a v lymfatických uzlinách to není.

redaktorka ČT
Rakovinu dělohy diagnostikují lékaři zhruba 2000 žen ročně. Výrazně víc je nádorů prostaty nebo prsu. Nejvíc případů přes 25 000 se týká kůže.

ROB, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Bulovka
Tady ty v uvozovkách nemyjelinové kožní nádory jsou podstatně méně nápadné, mohou právě vypadat jako nějaká takováhle jenom růžový výrůstek na té kůži, který nemusí být tak dobře vidět.

redaktorka ČT
Objevují se zpravidla u lidí starších 60 let. Jsou ale méně nebezpečné než melanom. Ten se vyznačuje nerovnoměrným zabarvením i tvarem.

Filip ROB, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Bulovka
To znamínko, vidíte, že je poměrně okrouhlé, je homogenní. Ta barva v uvozovkách hnědá je všude velmi obdobná. To znamená, tady to znamínko je bez nějakých jako rizikových známek.

redaktorka ČT
Češi mají nárok na řadu preventivních vyšetření. Využívá je ale necelá polovina. Během covidu navíc zájem ještě poklesl.

Luboš PESTRUŽELKA, přednosta Onkologické kliniky VFN v Praze
Následky toho v poklesu se projeví v takových 10 letech s tím, že velmi pravděpodobná je nárůst, zvýšený nárůst počtu pokročilých stadií.

redaktorka ČT
Ministr zdravotnictví chce proto lidi motivovat, aby na preventivní prohlídky chodili odměnami od pojišťoven.

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Například podpora lázní. Bonus může být podpora, řekněme jakýchsi rehabilitací. Bonus může být cokoliv, co si ten pacient dneska musí platit a teď by to mohla platit ta zdravotní pojišťovna.

redaktorka ČT
Monika Fialová na kontroly chodí několikrát ročně a pravidelně taky předcvičuje jógu pro lidi s rakovinou.

Monika FIALOVÁ,
Krásná skupinka jako lidí. No, není tam vlastně smutno, je tam veselo.

redaktorka ČT
Klientům navíc ukazuje, že i po rakovině se dá žít naplno. Nedávno třeba zdolala čtyřtisícovku v Nepálu.

moderátorka ČT
je s námi Vlastimil Válek, ministr zdravotnictví. Pane ministře, slyšeli jsme to, že každý třetí člověk onemocní rakovinou. Vy jste dnes mluvil o nějakých konkrétních krocích, jak by se tomu dalo předcházet. Tak s dovolením, abych je rychle prošla. Mluvil jste tam třeba o cílení na děti, tedy nějakou zdravovědu. Mluvil jste také o tom, že by se měl změnit obsah prohlídek, aby zohledňovaly vědecký pokrok. Toto se neděje?

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Děje, děje se to. Děje se to, řekněme, v různých krocích a my tomu chceme dát ještě větší systém, který, řekněme, covid přerušil. Tedy chceme, aby jednotlivé odborné společnosti, proto jsem si výbory těch odborných společností začal zvát na ministerstvo a schůze výboru probíhají na ministerstvu s celým týmem ministerstva zdravotnictví. Chceme, aby odborné společnosti nachystaly svoje akční plány, svoje strategie, podobně jako kardiologická, onkologická a další společnosti. A chceme, aby praktičtí lékaři a s tou asociací praktických lékařů, s Dr. Šonkou a dalšími experty, Bímou, profesorem Bímou nebo docentem Bímou a dalšími diskutujeme, abychom upravili ty preventivní prohlídky tak, aby reflektovaly ty pokroky v medicíně, ve vědě, ve výzkumu. Stejně tak chceme upravit některé věci ve screeningových programech. Proto jsme centralizovali všechny ty screeningové programy pod ÚZIS. Udělali jsme radu screeningových programů. V podstatě pokračují v tom, co nastartoval kdysi Vojtěch Adam, když jsem mu dělal místopředsedu vědecké rady a seděl jsem v jeho radě poskytovatelů. A co nastartovali předchůdci před Vojtěchem Adamem. Medicína není politická. Medicína je dobrá, nebo špatná.

moderátorka ČT
Když jste mluvil o těch screeningových programech. V čem jsou teď ty slabiny?

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Tak mohu vyjmenovávat jednotlivé slabiny jednotlivých screeningových programů. Ty slabiny nejsou zásadní, ale například ve screeningu kolorektálního karcinomu chceme zlepšit kvalitu těch testů, kterými se vyšetřuje krev ve stolici a zjišťuje se, jestli tam je, nebo není krev. Tak abychom ještě lépe zacílili pak to vyšetření tlustého střeva pomocí fibroskopu, kdy se ta dlouhá hadice zasunuje do tlustého střeva. Tak chceme rozšířit počet těch center, které toto fibroskopické vyšetření, kolonoskopii mohou provádět.

moderátorka ČT
Taky jste mluvil o tom, že stát musí nalézt způsob, jak do systému přivést lidi, kteří do něj vůbec nevstupují, a to z různých důvodů. Tak ví stát přesně a konkrétně tyto důvody a má pro ně řešení?

VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Jedním z takových kroků, který zjišťuje ty důvody, je dotazníková akce, kterou organizovala VFN, kterou organizoval přednosta jejich gynekologické, gynekologicko-porodnické kliniky. A já bych chtěl, aby tento dotazník probíhal ve všech nemocnicích. Mně se ten dotazník zná velmi dobrý. To znamená, již teď řešíme, aby v přímo řízených organizacích tato akce probíhala. Nicméně a teď se velmi omlouvám, ale tu klíčovou roli opravdu mají média. Nám se ze všech dotazníkových akcí, ze všech průzkumů ukazuje, že nejvíce informací o screeningových programech, nejvíce informací o tom, že opravdu ten občan má nárok na jeden z nejštědřejších talířů na světě, se dozvídá drtivá většina lidí z médií, z novin, z různých akcí pořádaných médií, který tím pádem velmi děkuji například za tento pořad.

moderátorka ČT
Já jsem se dnes koukala taky na sociální sítě. Konkrétně na stránky právě ministerstva zdravotnictví, kde vy jste přenášeli tu tiskovou konferenci. A koukala jsem se na některé komentáře a tam ty lidé psali třeba i to, že no jo, prevence, to je hezká věc, ale viděli jste někdy, jaké jsou doby na některá odborná vyšetření, jak dlouho se na ně čeká? Co tenhle problém?

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Preventivní prohlídky a screeningová vyšetření nemají s čekacími dobami naprosto co společného. Pokud vy máte mít jednou za 10 let kolonoskopii. Tak pokud vás na ní objednají, na ní objednají za rok, za dva, za tři, pořád se dostanete do toho intervalu jednou za 10 let. Pokud máte jednou na dva roky nárok na screeningové vyšetření prsu, tak pokud vás objedná na to další screeningové vyšetření, to pracoviště za půl roku, za rok, zas v tom není problém. Ten problém je, že řada lidí vůbec nemá zájem do těch screeningových programů vstoupit. A řada lidí až na poslední chvíli se snaží rychle, rychle zajistit ten termín. A to samozřejmě u screeningových vyšetření nejde. U preventivních prohlídek souhlasím s tím, že my musíme zvýšit počet praktických lékařů pro dospělé, proto jsme taky rezidenční programy v letošním roce, v loňském roce a v příštích letech vypisovali a budeme vypisovat především pro praktické lékaře, pro dospělé a praktické lékaře pro děti a dorost tak, aby ta dostupnost praktických lékařů se zvýšila, a aby každý občan, který má zájem vstoupit do systému preventivních prohlídek, tu možnost měl. Měl ji co s nejmenšími obtížemi.

moderátorka ČT
Doporučuje se taky třeba prevence u stomatologů, logicky. I toho se týká rakovina dutiny ústní. Ale v některých částech zase nejsou zubaři nebo lidé musí dojíždět velmi daleko. Co tenhle problém? Máte pocit, že to na to může mít vliv na tu prevenci nebo ne?

VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Prevence u zubařů se opravdu netýká rakoviny dutiny ústní. Rakovina dutiny ústní není nádor, který je preventabilní. Ty preventabilní. Dobrá, ale já jsem si dnes ten konkrétní dotazník dělala a mně osobně tam vyšlo: návštěva stomatologa jako doporučení.

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Ano, kvůli riziku, že máte možnost mít poškozené zuby, kvůli tomu, že by vám měli vyšetřit zuby. Tak ano, je potřeba zlepšit dostupnost preventivních prohlídek u stomatologů. Ministerstvo zdravotnictví proto tyto preventivní prohlídky, respektive pojišťovny proto tyto preventivní prohlídky hradí a je to taky jeden z důvodů, proč jsme vytvořili pracovní skupinu, v které jsou zástupci nejenom Stomatologické komory, ale i dalších skupin stomatologů, kteří mají třeba na věc trošku jiný názor, a ti nám připravují a daří se to realizovat, program zlepšení dostupnosti té preventivní péče, tedy preventivních prohlídek u stomatologů, které by měly probíhat v nějakých pravidelných intervalech, řekněme, jednou za dva roky.

moderátorka
Další věc. Novela zákona o zdravotním pojištění, i to zaznělo v reportáži, budete předkládat příští rok, má obsahovat systém odměn za prevenci, tak můžete popsat, jak by to přesně mohlo vypadat?

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
Odměna je hodně silné slovo, my se bavíme o jakémsi systému bonusů, byť tedy mohlo by se toto slovo přeložit do češtiny jako odměna. Principiálně jde o to, že ti, kteří se účastní preventivních programů, chodí pravidelně na screeningové programy, nejenom, že chrání svoje zdraví, nejenom, že mají větší šanci na kvalitní život v důchodu, ale šetří systému velké peníze. Protože například preventivní screeningový program kolorektálního karcinomu vychází ten systém za celý život toho pacienta na nějakých 20, řekněme, 25 000. Léčba kolorektálního karcinomu stojí 1 500 000. A ta cena se stále zvyšuje. To znamená, já bych chtěl, aby ti občané, kteří se zúčastňují, kteří participují na systému, kteří aktivně vyhledávají preventivní prohlídky a chodí na screeningy, měli možnost část svého pojištění použít na určité výhody. Například aby z toho šlo hradit ty věci, které dneska si musí platit sami. Aby se z toho dalo přispívat na lázně, aby se dalo z toho přispívat na kvalitnější život v seniorním věku, na sociální služby, na všechny tyto oblasti.

moderátorka
Vy jste v úvodu našeho rozhovoru zmínil taky covid, mluvilo se o tom, že se bude teprve po čase vědět, jaký vliv měl covid právě na včasné odhalení rakoviny v Česku, kolik lidí třeba zanedbávalo prevenci nebo přišlo pozdě. Už má Česko nějaká taková data? Už se o tom něco ví?

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
bezesporu došlo k sníženému zájmu o screeningové programy, ten daleko větší problém, a nejenom v Česku, ale po celém světě, byl – v Česku ten problém byl obrovský, protože docházelo opakovaně k různým lockdownům, ale to teď nechci pitvat -, ten problém spočíval v tom, že řada těch pacientů, kteří měli nádor, tak se dostala k léčbě nebo k operaci v pozdějším stadiu, než kdyby covid a ty opatření nebyly. Nicméně nám se daří teď dohánět a je to vidět i z těch křivek, které jsme dneska prezentovali ve VFN, daří se nám dohánět ten skluz ve screeningu a během jednoho roku ho doženeme stoprocentně. Ale to nestačí. A samozřejmě jsme udělali zásadní krok, ale ten by udělal každý ministr zdravotnictví, že ve chvíli, kdy to šlo, tak jsme přestali jakýmkoliv způsobem limitovat pracoviště, kteří léčí tyto pacienty, a začali jsme hradit ty výkony podle počtu, který udělají. Čím více jich udělají, tím lépe je mají hrazené.

moderátorka
K tomu, co nám možná covid mohl dát a mohl nás naučit, je právě ta komunikace, o které jste mluvil, o medializaci, o tom, jakým způsobem se snažit dostat do povědomí lidí, že mají jít na prevenci. Plánujete nějakou takovou kampaň, jako byla třeba za covidu Tečka? Nějakou větší?

Vlastimil VÁLEK, ministr zdravotnictví /TOP 09/
My máme s Tečkou velké plány a z Tečky bychom chtěli udělat elektronický zdravotní průkaz. Já jsem kvůli tomu navštívil Dánsko a /nesrozumitelné/ jsem dva dny se všemi experty, se svým týmem, se všemi experty ministerstva zdravotnictví Dánska, totéž jsem udělal v Rakousku a chceme, abychom přetavili Tečku postupně do roku 25, do nějakého elektronického zdravotního průkazu. Ale to je by the way. To klíčové, co je, tak chceme opakovat tyto preventivní akce, které budou lákat pacienty, které budou vysvětlovat pacientům, jak je důležitý screening. Klíčový například je screening karcinomu děložního hrdla. Pokud my dneska máme možnost očkování, které vůbec brání vzniku té rakoviny, a máme screeningové programy, které včas umí zachotit ten nádor, mohl by zcela zmizet problém nádoru karcinomu děložního hrdla a je strašná tragédie, že v České republice a v Evropě se to pro nezájem pacientů nedaří, a přesto se to podařilo ve dvou nebo ve třech afrických zemích. A tady chci zaměřit maximum svého úsilí, propagaci. Všeobecná fakultní nemocnice bude dělat příští týden velice dobrou akcí, která bude zaměřená na screening, já se jí velmi rád zúčastním a zúčastním se jakékoliv akce, která je takto zaměřená, podpořím všechny média, které se o to budou snažit, a plánujeme aktivní propagaci.

moderátorka
pane ministře, jsme moc rádi, že jste byl hostem Devadesátky, děkujeme za to. Na shledanou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.