Dopravní podnik města Ústí nad Labem pořádá každý rok pravidelné školení řidičů MHD. V letošním roce bylo rozšířeno o přednášky paní Aleny – Kristiny Bašníkové, ředitelky TyfloCentra Ústí nad Labem, která se snažila přiblížit, jak se lidé se zrakovým postižením pohybují nejen po městě, ale i při cestování MHD, nastupování, vystupování a usazení na sedačky nebo i chovaní ostatních lidí.
Na školení řidičů MHD chodí s paní ředitelkou TyfloCentra zástupci z řad osob zrakově postižených, kteří vyprávějí o své praxi a zkušenostech, které mají spojené nejen s cestováním MHD, ale i orientací ve městě, na nákupech nebo při vyřizování záležitostí po úřadech.
Popisují řidičům, co je pro ně důležité jako vodící bod, podle čeho se orientují nebo i o lhostejnosti okolí při položení otázky, jaká linka právě přijela. Řidiči zase předávají své poznatky z provozu, kudy je nejlepší, aby zrakově postižení nastupovali do vozidla, aby je mohli případně ve vozidle namátkově kontrolovat ve zpětném zrcátku nebo na kamerách.
V rámci školení bylo položeno a zodpovězeno mnoho dotazů. Řidiče zajímalo, jak by mohli cestování v MHD zrakově postižením ulehčit nebo jak jim pomoci, protože ne všichni ostatní spolucestující jsou ohleduplní a mnoho z nich má problém s vodícími psy. Společně si tak řekli nejzásadnější pravidla pomoci nevidomému, jak komunikovat při nástupu i výstupu v zastávkách MHD, ale i mimo ně.
Velice zajímavá byla ukázka dálkového ovládání, které zrakově postiženým přenáší zvukové informace o lince a směru vozidla MHD. V rámci školení si mohli řidiči za pomoci brýlových pomůcek vyzkoušet různé stupně zrakového postižení a spolu se slepeckou holí i pohyb po budově, venku, ale především nástup do vozidla MHD a posazení na sedačku.
Školení je přínosné nejen pro řidiče MHD, ale také pro osoby se zrakovým postižením. Letošního školení se zúčastnilo 450 řidičů dopravního podniku.
Jana Dvořáková – tisková mluvčí Dopravního podniku města Ústí nad Labem
Ústecký deník
Přidejte odpověď