VZP odmítá proplácet léčení lidí trpících demencí či Alzheimerovou chorobou umístěných v léčebnách. Léčebny tvrdí, že tito lidé jsou odkázaní na čtyřiadvaceti hodinovou péči. VZP si myslí, že mohou být léčeni ambulantně. O všem rozhodne soud.
J Léčebny začínají vyhrávat soudní spory s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Ta po kontrole původně odmítla zaplatit statisíce až miliony korun za péči o některé pacienty v krajském Domově pro osoby se zdravotním postižením v Jáchymově a také v soukromém Domě ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově.
Jáchymovský domov, který se stará o mentálně postižené, podal na VZP žalobu. Nesouhlasil s výtkami pojišťovny, že nesprávně vede dokumentaci. Teď vysoudil zpět 250 tisíc korun – peníze za výkony u deseti klientů za období tří měsíců. Rozsudek už potvrdil i odvolací soud.
„Pro krajská, ale i další pobytová zařízení sociálních služeb to znamená, že je možné se úspěšně bránit proti nesprávným a protiprávním krokům zdravotních pojišťoven. A že existuje cesta, jak si zajistit v těchto smluvních vztazích rovnoprávné zacházení,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální věci a zdravotnictví Miloslav Čermák.
O mnohem víc peněz – o 3,5 milionu korun – jde ve druhém sporu. Pojišťovna po revizi překvapivě řekla, že 7 z 10 kontrolovaných nemocných pacientů s demencí a Alzheimerem nemělo být v Domě ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově vůbec hospitalizováno. VZP za nemocné odmítla zaplatit s tím, že se mají léčit ambulantně.
Rychnovská léčebna podala žalobu a napoprvé uspěla. Soud vydal platební rozkaz, podle kterého má VZP péči v plném rozsahu uhradit. Pojišťovna se ale odvolala a čeká se na klasické soudní řízení, které by mohlo být precedentem. „Moc by nám pomohlo, kdybychom spor vyhráli. VZP by proti nám už pak nemohla takovým způsobem postupovat,“ věří ředitelka léčebny Magdaléna Radošová Scholzová.
Zastali se jí i odborníci z asociace nemocnic a z České gerontologické a geriatrické společnosti. VZP ale nesouhlasí. U pacientů podle ní nebyly nalezeny důvody pro další pobyt na lůžku a nepochybně bylo možné další péči zajistit a poskytovat ambulantně.
Prakticky jde o spor, zda chronicky nemocní s demencí či Alzheimerem mají právo na péči v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Do léčebny je poslal nemocniční nebo praktický lékař a neobejdou se bez 24hodinové péče.
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď