Bezstarostná jízda na kole z liduprázdného kopce uprostřed krajiny. Chvilka nepozornosti a najednou rána. Zdeněk Šafář v patnácti letech v plné rychlosti narazil do zaparkovaného kamionu. Dnes třiatřicetiletý vozíčkář může mít aktivní život i díky opoře, kterou mu je brněnské ParaCENTRUM Fenix. Ve spolupráci s nadanými dětmi z celé republiky se nyní podařilo spolku, který už osmnáct let pomáhá lidem s poraněním míchy, získat 170 tisíc korun v benefiční dražbě.
I přes částečné ochrnutí všech končetin pracuje Zdeněk na plný úvazek jako kalkulant staveb. „Pro kvadruplegika je samozřejmě náročné vykonávat nějakou činnost osm hodin denně, byť se můžeme bavit třeba jen o práci kancelářské,“ vysvětluje Zdeněk.
K tomu, aby mohl být i se svým postižením stále aktivní a soběstačný, mu pomáhají pravidelné rehabilitace, za kterými dojíždí do brněnského ParaCENTRA Fenix. „Že je člověk na vozíku ochrnutý, je každému asi jasné. Co už však lidé nevidí, je mnoho přidružených zdravotních problémů, jejichž neřešení může ohrožovat člověka na životě. Já osobně si nedovedu představit, jak bych fungoval bez rehabilitací na Fenixu. Pomáhají mi například od ztuhlosti těla a neovladatelných křečí nohou,“ prozrazuje mladý vozíčkář.
Zdeněk není pouze klientem centra, v poslední době se angažuje také jako jeho dobrovolník. Ve čtvrtek 24. listopadu byl v divadle Reduta jednou z tváří benefiční Dražby pro Fenix, do níž věnovaly své obrazy děti z celého Česka. Největší zájem vyvolalo dílo s názvem Zimní králík devítileté autorky Lidy Nikolaevy ze Základní školy Slovanské náměstí Brno. Obraz Brňané vydražili za 11 tisíc korun.
Celkový výtěžek, který nyní poputuje na rehabilitaci lidí s poraněním míchy, je pak 170 800 korun. „Jsem nadšený z toho, že se lidé i ve složité době rozhodli přijít a podpořili dobrou věc. Největší rozměr celé události však za mě tkví v tom, že spolupráce mladých umělců a handicapovaných dala dětem cennou zkušenost do života,“ uzavírá Šafář.
Dražba pro Fenix je unikátní projekt, který zapojuje mladé umělce z celé republiky do charitativního dění. Odborná porota každoročně vybere několik desítek nejlepších děl, která veřejnost vydraží při slavnostním večeru. „Velice oceňuji děti a mladé lidi, kteří se věnují ušlechtilým uměleckým zájmům a oborům. Dražba pro Fenix navíc propojuje mladé umělce s lidmi na vozíčku, tento fakt dává celému projektu další šlechetný rozměr,“ říká porotce soutěže, šlechtic František Kinský.
Celkem 74 děl letos vybrala k dražbě odborná porota zastoupená Františkem Kinským, textařem Michalem Horáčkem, galeristkou Katherine Kastner z Hunt Kastner Galerie, uměleckou ředitelkou Denisou Kujelovou z Fait Gallery a Lucií Lettenmayerovou.
„Děkuji vážené porotě, děkuji podporovatelům ParaCENTRA Fenix, gratuluji lidem, kteří vydražili obraz a tím přispěli na dobrou věc. Ze všeho nejvíc bych chtěl za sebe i celou organizaci poděkovat všem dětem, které se zúčastnily dražby a svým uměním pomohly k lepšímu životu mnoha lidí,“ říká ředitel ParaCENTRA Fenix Michal Odstrčil.
Partnerem Dražby pro Fenix je Národní divadlo Brno a Aukční dům Zezula. Záštitu nad výstavou a benefiční dražbou převzala Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
ParaCENTRUM Fenix z. s. je organizace, která již osmnáct let pomáhá lidem po úrazu míchy vyrovnat se s nastalou situací. Odborný personál spolku zajišťuje klientům tu nejlepší možnou péči, aby se mohli opět vrátit do aktivního života. V současné době je Fenix druhou největší organizací svého druhu v republice a největší na Moravě. Ročně poskytuje pomoc několika stovkám handicapovaných.
Jan Navrátil
Brněnský deník
Přidejte odpověď