Pacienty trápí při onkologické léčbě i bolestivé kožní reakce. Lze je zmírnit

ilustrační foto: Photoxpress

Vypadají vám vlasy, ztratíte chuť k jídlu, bude vám nevolno. Při zahájení léčby rakoviny pacienti toto všechno slyší od svých lékařů. Jen málokterý z nich ale mluví o dopadech, které může mít chemoterapie a radioterapie na pokožku. Vedlejší projevy na kůži některým pacientům natolik znepříjemňují život, že dokonce přeruší onkologickou léčbu.

Onkologická léčba způsobuje řadu vedlejších nežádoucích účinků. Ačkoliv mezi ty nejčastější patří kožní reakce, povědomí právě o nich je mezi pacienty mizivé.

„Podle toho, jaké jsou při léčbě používány léčebné prostředky a jejich kombinace, a také podle fototypu kůže při léčbě zářením, se pak rozvíjejí různá kožní postižení. Některé jsou více, jiné méně závažné,“ vysvětluje MUDr. Petra Holečková, Ph.D. z Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka.

„Jelikož významně snižují kvalitu života pacienta, měla by být podpůrná péče o kůži neopomenutelnou součástí onkologické léčby.“

Bolí každý dotek

Vedlejší projevy na kůži mohou pacientům hodně ztížit každodenní život. Někdy se stanou tak bolestivými, že třeba sprchování, oblékání, uchopení nějaké věci nebo postavení se na nohy začne být velmi nepříjemné.

„Někteří pacienti dokonce kvůli tomu přeruší onkologickou léčbu, při tom by se projevy daly vhodnou podpůrnou péčí mírnit,“ upozorňuje docent Filip Rob, Ph.D., přednosta a primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka. To potvrzují i průzkumy, podle kterých 80 % pacientů tvrdí, že podpůrná péče je stejně důležitá jako léčba samotná.

Jak o kůži správně pečovat

Aby se lidé dozvěděli víc o tom, co může léčba rakoviny způsobit jejich kůži, spustila značka La Roche-Posay kampaň Cítím dotek síly.

Společnost, jejíž dermokosmetika je v České republice dermatology nejvíce doporučovanou značkou, se podpoře onkologických pacientů věnuje už více než 10 let. Na webových stránkách projektu mohou lidé najít informace, co v jaké fázi léčby očekávat, jak se v jejím průběhu o pokožku starat a kam se obrátit o pomoc.

Osvětovou kampaň podpořila sedmadvacetiletá zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, která si sama prošla rakovinu prsu a letos v létě oslavila svůj první rok bez rakoviny.

„Vím, jak kůže sama dostává zabrat i mimo jakoukoliv léčbu. A co teprve, když člověk prochází nějakým těžkým zdravotním obdobím. Pokud tento projekt pomůže i jen jednomu člověku, pak to mělo smysl.“

Speciální kosmetika ulevuje

Značka La Roche-Posay připravila pro onkologické pacienty speciální kosmetickou řadu. Redakce měla jednu k dispozic a věnovala ji paní Markétě, která se nyní léčí s nádorem na mozku. Po týdnu jsme ji požádali o její zkušenost: „V druhé půlce radioterapie se mi zhoršila pleť, najednou byla vysušená a napnutá. Ve vlasech se mi objevily lupy. Kosmetika mi hodně pomohla – jemné tekuté mýdlo i pleťové mléko, kterým si po každém mytí následně ošetřím kůži celého těla.“

O potřebě důkladné péče o pokožku během onkologické léčby dobře ví i jednatřicetiletá Kamila Peková, která prodělal rakovinu prsu a sdílí své zkušenosti s léčbou na instagramu jako @onkoholka.

Pro kampaň Cítím dotek síly natočila video.

—————-

Tři tipy pro zmírnění nežádoucích projevů na kůži

Při mytí ozařovaných míst nepoužívejte parfémovaná mýdla

Ozařovanou pokožku udržujte hydratovanou, ideálně za použití lehce roztíratelných a rychle se vstřebávajících přípravků

Na bolestivá či mokvající místa volte spíše spreje, abyste se vyhnuli kontaktu s pokožkou

Zdena Lacková

Deník.cz

https://www.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.