Braillovo písmo, černý tunel. Zkuste si život handicapovaných na vlastní kůži

Návštěvníci si na unikátní expozici na pardubickém zámku mohou zkusit koupit jízdenku pomocí braillova písma, sbalit oblečení díky pomůckám nevidomých nebo na nádraží sledovat znakovou řeč. V expozici nechybí ani model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci. Lidé si mohou také vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku nebo chůzi s bílou holí. A nejen to.

V dnešní době si možná myslíme, že cestování nikdy nebylo jednodušší. Ale jak to mají lidé, kteří jsou tělesně, zrakově nebo sluchově postižení? Nová výstava na pardubickém zámku ukazuje neobyčejnou cestu do světa lidí s hendikepem. Expozice návštěvníky vtáhne do života lidí s postižením a interaktivní formou ukáže jeho úskalí, které si zájemci mohou vyzkoušet na vlastní kůži.

Nadace Sirius představila projekt Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem. Výstava unikátním způsobem přibližuje každodenní život těchto lidí a připomíná, že lidé s postižením mohou dokázat všechno to, co zdraví člověk.

Zájemci se mohou pomocí expozice vydat na výlet, během něhož si vyzkoušíte, jaké to je cestovat a někdy hůře slyšet, jindy mít omezenou pohyblivost nebo dokonce při plnění některých úkolů nevidět.

„Chceme hlavně dětem a mladým lidem zajímavou formou ukázat, jak žijí hendikepovaní lidé. Nakrátko se mohou ocitnout v jejich světě a podívat se na svět z jejich perspektivy. Z velmi hezkých reakcí, které dostáváme, usuzujeme, že to opravdu funguje,“ řekla Dana Lipová, ředitelka Nadace Sirius.

Výstava je určena především pro školy. Jak už název napovídá interaktivní obsah vtáhne děti do příprav i samotného výletu. Návštěvníci si mohou zkusit koupit jízdenku pomocí braillova písma, sbalit oblečení díky pomůckám nevidomých nebo na nádraží sledovat znakovou řeč. V expozici nechybí ani model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci. Lidé si mohou také vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku nebo chůzi s bílou holí.

Mimořádný zážitkový program

Výstava je rozdělena do několika etap, věnovaným různým úkonům a jednotlivým zdravotním znevýhodněním. „Jedna věc je o hendikepech mluvit, ale úplně něco jiného je vyzkoušet si, jaké to je, pohybovat se s nějakým zdravotním znevýhodněním,“ připomněla manažerka projektu Vladimíra Tvrdková. Projekt má také dětem i dospělým přiblížit jak komunikovat a správně nabídnout pomoc.

Podle Tvrdkové je právě silný zážitek hlavním poselstvím výstavy Lidé odvedle. „Pro návštěvníky to je zážitek, který si mohou zapamatovat po celý svůj život a díky tomu třeba lépe pomoci zdravotně postiženému člověku v mnoha běžných životních situacích,“ dodala Tvrdková.

Školním zájezdům nabízejí organizátoři prohlídku za pomoci edukátorky, která dětem vše vysvětlí. Na webových stránkách navíc nabízí metodickou příručku pro učitele, kteří se na výstavu s žáky vypraví. „Naše muzeum nabízí školám i rodinám s dětmi celou řadu expozic, ale sociální téma jsme tu ještě neměli – a tak nás nabídka výstavy Lidé odvedle okamžitě zaujala. Mimo jiné i proto, že v prostorách zámku sami často řešíme situace, jak lidem s hendikepem usnadnit prohlídky,“ dodal ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Nikola Remešová

Pardubický deník

https://pardubicky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.