Pacientů s roztroušenou sklerózou přibývá. Pečuje o ně jediný speciální domov

Přibližně pětadvacet tisíc lidí v Česku trpí roztroušenou sklerózou. Tato nevyléčitelná nemoc nejčastěji propuká mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života a většinově postihuje ženy. Ročně přibývá až tisíc nových pacientů a zhruba čtvrtina z nich potřebuje komplexní péči.

V Česku je však pouze jediné specializované zařízení. Je jím Domov sv. Josefa v Žirči na okraji Dvora Králové nad Labem. Svou naději tam upírají lidé z celé země. Ti, jimž dostupná léčba, která nemoc dokáže zpomalit, nezabírá. „Pomáháme jim prostřednictvím rehabilitací a odborných terapií,“ řekl Deníku mluvčí zařízení Jan Staněk.

Provozují zde osmaosmdesát lůžek, na nichž za rok dokážou pomoci čtyřem stovkám nemocných. Téměř šedesát  lůžek je určeno ke krátkodobým pobytům, zhruba třicet k dlouhodobému životu. „Na ty máme sto padesát žádostí. Poptávka značně převyšuje dostupnou nabídku,“ upozornil Staněk. Proto lidé s roztroušenou sklerózou nezřídka končí v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde ale není taková úroveň speciální péče.

Domov v Žirči dostává pravidelné dotace od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Loni to bylo něco přes deset milionů korun. „Tyto dotace nám pokryjí zhruba třetinu celoročního provozu,“ uvedl Staněk. Další dvě třetiny zajišťují podpora od Královéhradeckého kraje, soukromé dary, úhrady od pojišťoven a příspěvky od klientů.

Letos se ale dotace zdržely. Podle mluvčího resortu sociálních věcí Jakuba Augusty to způsobilo rozpočtové provizorium, poskytovatelé služeb sociální péče nicméně dostali alespoň část finančních prostředků. „Výplata standardní dotace proběhne nejpozději na začátku května,“ slíbil Augusta.

Podpora soběstačnosti

Na ministerstvu chtějí do konce letošního roku pro lidi s roztroušenou sklerózou připravit návrh nového  standardu péče. „Prioritou je pro nás podpora terénních a ambulantních služeb,“ uvedl Augusta. To Staněk vítá, protože pro nemocného je nejlepší, když může zůstat doma.

V domově v Žirči například v minulosti zřídili odbornou telefonickou a video poradnu. Pomáhají tam i rodinným příslušníkům nemocných, kteří si nemají jak odpočinout a může přijít „ponorka“. Pomoci se lidem dostane i ve třech tzv. chytrých bytech, které domov zřídí během příštího roku. Pacienti tam se svými pečovateli budou moci být třeba týden.

Důležitá je i medicínská podpora. Před třemi lety vznikla síť center vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózou. Působí ve fakultních nemocnicích, kde je nemocným poskytována odborná péče. „Podporujeme i pacientské organizace, které lidem s roztroušenou sklerózou pomáhají. Vypisujeme dotace a jejich zástupci jsou členy pacientské rady ministerstva a jejích pracovních skupin,“ dodal mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Jak pomoci? Kupte Domovenku

Na odbornou terapeutickou péči lidí s roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa mohou zájemci přispět prostřednictvím Domovenky. Lidé mohou přispět na libovolný počet hodin cvičení některému z pacientů. Jedna hodina vyjde na 290 korun.

Sbírku kvůli letošním zpožděným platbám od státu odstartoval Honza Dušek, který v domově natrvalo žije a jemuž tým filmařských nadšenců loni vyplnil sen projet na invalidním vozíku Černobyl, o čemž Deník informoval.

Informace jsou na www.domovenka.cz.

Andrea Cerqueirová

Deník

https://www.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.