Dvaadvacátý ročník charitativní Akce Cihla poznamenal výrazný úbytek zahraničních turistů v Praze vlivem pandemie. Zatímco v letech před jejím vypuknutím si na tradičním místě v ulici Na Příkopech koupilo a pomalovalo cihlu běžně přes sto lidí denně, letos je jich zatím v průměru kolem dvacítky. Organizátoři ze spolku Portus proto zároveň spustili online prodej virtuálních e-cihel. Ty fyzické jsou k vidění i koupi (za 150 korun kus) poblíž Václavského náměstí od začátku srpna do 9. září.
Menší zájem o dobročinné předměty potvrdil přímo na místě prodejce Matěj Masopust. „Dopoledne bývají podstatně slabší, odpoledne se to pak zlepšuje,“ sdělil Matěj. V pondělí přijela až z Moravy podpořit sbírku na pomoc lidem s mentálním postižením Ilona Rédlová s rodinou. Cihlu jim prodala herečka Simona Stašová, která je patronkou Akce Cihla už patnáct let.
Umělkyně, která podporuje řadu dalších dobročinných projektů včetně například „adopce na dálku“, považuje pomoc právě této cílové skupině za zvlášť důležitou. Sama opakovaně navštívila chráněná bydlení a sociálně terapeutickou dílnu na Slapech, kam Portus investuje výtěžek ze sbírky.
„Poznala jsem, že tito lidé mají svůj svět, který nás, majoritní populaci, může nesmírně obohatit. Někdy je prostě dobré se pozastavit, zamyslet se a spočinout“ uvedla Simona Stašová, která s nadsázkou vnímá své charitativní aktivity jako „vstupenku do nebe“.
„Jelikož dělám divadlo, kde pracuji s city a emocemi, tak si dovedu různé situace velmi lehce představit. A musím říct, že některé bych nechtěla ani hrát, natož žít. Hrála jsem před kamerou matku postiženého dítěte. Nedávno mi něco podobného nabídli v divadle. Nechci to ale prožívat denodenně. Musím to vyhodit z hlavy, jinak bych se z toho zbláznila. Raději tedy jdu a udělám něco pro druhé,“ vysvětlila herečka Pražskému deníku své psychické „nastavení“.
Konec sbírky podpoří i houslista Svěcený
Už nadcházející sobotu mají lidé možnost poznat zblízka slapské chráněné bydlení Fara. V tamní zahradě se koná Cihlafest s kapelami i divadelními soubory v čele s novocirkusovým Cirkem La Putyka.
Zářijový konec sbírky v centru Prahy podpoří další z dlouholetých patronů – houslový virtuos Jaroslav Svěcený. „Osobně považuji popularitu za průvodní jev své práce a rád ji dám do služeb dobré věci. Popularita plodí lásku i závist či zášť. Setkání s každým milým člověkem mi dělá dobře na duši. Často pak slýchávám: „Jé, vy jste úplně normální člověk“. To je pro mne dobrá zpráva a pro Cihlu snad také,“ poznamenal Svěcený.
„Po turbulentním roce plném nejistot vnímáme letošní ročník jako výzvu, kterou jsme připraveni zdolat. V online prostředí si virtuální cihlu může koupit každý z bezpečí a pohodlí domova,” dodala k benefiční akci, která se z Prahy rozšířila do dalších měst, její koordinátorka Soňa Cimalová.
Dopad epidemie koronaviru na podporu charitativních projektů potvrzují i větší organizace. „Nejde jen o horší podmínky pro výběr příspěvků v ulicích. Řada lidí zchudla.“
Jan Prokeš
denik.cz
Přidejte odpověď