Jezdím jako drak. Klienti Háje nakupují, vaří i jezdí na vozíku

Ledeč nad Sázavou – Mentálně postižení klienti Domova Háj v Ledči nad Sázavou teď zažívají několik změn. Připravují se na přesun do komunitního bydlení, a proto se učí samostatnosti. Spolu s pracovníky domova procvičují například práci na počítači, vaření nebo zacházet s penězi.

Jedním z klientů, který pilně trénuje přesun do nového bydlení, je třeba pan Karel. „Učím se pracovat na počítači, používat mobil a jezdit na elektrickém vozíku. Jde mi to rychle. Občas jezdím jako drak,“ přiznal s úsměvem.

Do Domova Háj se dostal relativně nedávno. „Už nějakou dobu nové klienty nepřijímáme. Řešíme jen opravdu krizové životní situace, což byl případ i pana Karla. Zemřela mu maminka, a zůstal sám,“ uvedla ředitelka zařízení Dana Pajerová.

Zpět do rodného Brodu se bude moci vrátit díky komunitnímu bydlení. „Už když jsme ho přijímali, jsme věděli, že se vrátí zpět do místa, odkud pochází a na které má vazby,“ doplnila Pajerová.

Pan Karel se na návrat „domů“ těší. Zejména pak na ředitelku oblastního spolku Českého červeného kříže Ilonu Loužeckou, která jej navštěvovala a kterou má rád.

„Až budeme bydlet v Brodě, budu za ní moci zajet i na vozíku,“ prozradil klient Háje.

Jízdu na vozíku piluje i pan Petr. Kromě toho se učí i používat chodítko nebo třeba připravovat kávu.

„Někdy piju zrnkové, jindy kapučíno. Mám rád i nákupy, při kterých si mohu dokoupit zásoby kávy,“ vyprávěl další z klientů.

Nácviky samostatnosti probíhají už rok. „Učíme je věci, které za ně doteď dělal někdo jiný. Už to není tak, že za nimi sociální pracovník přijde s jasně daným cílem, ale sami si vyberou, co by chtěli dělat nebo kam vyrazit na výlet. Chceme zkrátka, aby aktivita přešla z našeho pracovníka na klienta,“ vysvětlil pracovník Háje Radek Kalfus.

Společně vyráží i na nákupy. „Vše se odehrává v praxi. Ukazuje se, že i lidé s těžším postižením si zvládnou nakoupit v samoobsluze. Je u nich vidět jen nedostatek zkušeností. Jakmile je však získají a trochu se rozkoukají, tak už jim to celkem jde,“ vyzdvihl Kalfus.

Novinkou je pro ně i hospodaření s penězi. „Máme klienty, kteří jsou svéprávní. Právě ti teď dostali k dispozici celý svůj důchod a platí si z něj vše potřebné. Snažíme se je nijak nekontrolovat, maximálně jim poradit. To pro ně byla úplně nová zkušenost, protože doteď dostávali maximálně nějaké kapesné,“ podotkl Kalfus.

Neučí se ale jen klienti. Změnit své myšlení se učí i pracovníci domova. „Musí se přerodit z pečovatelů do asistentů. Nemohou nadále dělat vše za klienty, ale musí jim umožnit, aby to zkoušeli sami. Pokud se nezmění přístup pracovníků, tak se z komunitního bydlení stane znovu ústav, jen menšího typu,“ dodala ředitelka Pajerová.

JANA KUDRHALTOVÁ

Jihlavský deník

http://www.jihlavsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.