Petr Urban chystá knihu kreslených vtipů, které vymýšlí někdo jiný. Něco podobného ještě nikdy neudělal. Za parťáka si vzal mladého vozíčkáře. V 5plus2 DŮVOD K ÚSMĚVU
SMRŽOVKA
ilustrační snímek
Martin Petrásek a jeho náměty na fóry… Zvěčnil Petr Urban. Takový je název útlé brožurky, která obsahuje čtrnáct vtipů. Vymyslel je dvaadvacetiletý vozíčkář a namaloval je duchovní otec Rudy Pivrnce a Květy Pěničkové. Urban přitom nebyl ještě nikdy autorem kresleného vtipu, který by mu dodal cíleně někdo jiný. Nanejvýš někde něco odposlechl. Urbanovo železné pravidlo padlo až nyní, po dlouhých 34 letech.
„Martin žije v Horní Branné u Jilemnice. Narodil se zdravý, ale po dvou letech mu lékaři diagnostikovali nevyléčitelné onemocnění, které se projevuje postupným ochabováním kosterních i dýchacích svalů,“ říká Urban. „Martin už dokáže hýbat jen některými prsty na rukách. Neztratil smysl pro humor, což se mi na něm líbí. Hlavně si ale cením jeho chuti a odhodlání bojovat s nepříznivým osudem. Když mu třeba úředníci neschválili bezbariérový sprchový kout, poznamenal, že by mu mohli poslat alespoň otroka, aby si jeho mamka občas odpočinula.“
Nejslavnější českou dvojicí spojenou s kreslenými vtipy byli Jiří Neprakta a Miloslav Švandrlík. „Zatím jsme s Martinem vydali brožurku se čtrnácti vtipy. Lidé si ji mohli koupit třeba na mé výstavě v Galerii Josefa Lieslera v Kadani nebo našich akcích,“ podotýká Urban. „Brožurka stojí sto korun a výtěžek z prodeje pomůže Martinovi v boji s jeho nemocí. Na výstavu jsem dal i staré zarámované vtipy, jimiž jsme v roce 1993 vyzdobili Pravou Pivrncovu putyku. Kdo si je koupí, podpoří Martina.“
Martinova maminka Pavlína Holubcová tvrdí, že její syn má na vtipy talent od pánaboha. „Když ho něco napadne, dělám mu sekretářku a všechno zapisuji,“ dodává Holubcová. „Díky tomu, že pak Petr Urban vtipy nakreslí, nastal v Martinově životě zlom. Našel něco, kde se může uplatnit.“
Brožurkou se čtrnácti vtipy spolupráce dvojice Petrásek-Urban nekončí. „Rádi bychom vydali z našich vtipů knížku,“ prozrazuje Urban. „Dozvěděl jsem se, že Martin zná moje obrázky odmalička, prohlížel si je s dětskými knížkami. I když je těžce tělesně postižený, v hlavě mu to pálí a dělá mi radost kreslit vtipy podle jeho nápadů.“
Pro knížku potřebuje Martin vymyslet sto vtipů. „V průměru se mu povedou tři denně. Myslím, že nápady pro knížku dá dohromady ještě letos,“ uvádí Holubcová. „Petr zná Martina odmalička. Bez táty je už deset let a nemáme v rodině žádného chlapa, jen strejdu, ale bydlí daleko. Petr znamená pro Martina výtah do společnosti mezi lidi.“
Je rád, že může bavit lidi
Martina těší, že Urban nedělá z jeho nápadů kreslené vtipy ze soucitu. „Nesnáším, když mě někdo lituje,“ tvrdí Martin. „Jsem rád, že s Petrem můžeme dělat věci, které baví lidi.“ Martin potřebuje k životu velmi mnoho pomůcek. Většinu z nich ale zdravotní pojišťovny nehradí. Na pořízení dýchacího přístroje se pro Martina muselo složit několik velkých nadací. Musí si však platit veškerý servis. Martin před třemi lety ukončil praktickou školu. Nyní pracuje pro pacientskou organizaci End Duchenne a snaží se pomáhat ostatním lidem postiženým ochabováním kosterních a dýchacích svalů.
Petrásek se ve vtipech nevyhýbá vozíčkářům, mezi něž sám patří. Střílí si z exekucí, z církve, asijských prodejen nebo z pivních skautů.
—
Dozvěděl jsem se, že Martin zná moje obrázky odmalička, prohlížel si je s dětskými knížkami. Dělá mi radost kreslit podle jeho nápadů.
Foto: Vlevo Martin Petrásek, vpravo kreslíř Petr Urban.
FOTO FACEBOOK, MAFRA
Foto: Tělesně postižený Martin Petrásek vymyslel kolotoč pro vozíčkáře a Petr Urban ho s radostí nakreslil.
FOTO 2x REPRO MAFRA
Foto: Není pes jako pes. Ze spolupráce zkušeného kreslíře a mladíka s neotřelými nápady se rodí prima vtipy.
Přidejte odpověď