Zaměstnávání postižených

Hostem Českého rozhlasu byla Anna Kaucká, koordinátorka spolupráce se zaměstnavateli obecně prospěšné společnosti Rytmus – od klienta k občanovi.

moderátorka
co je primárně vaším cílem?

Anna KAUCKÁ
naším cílem soutěže Stejná šance je především ocenit zaměstnavatele, kteří zaměstnávají ve svých pracovních týmech lidi s postižením. Chceme tím prezentovat příklady dobré praxe a povzbudit samozřejmě i další zaměstnavatele k tomu, aby vytvářeli více pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním postižením.

moderátorka
Jak z vašeho pohledu vypadá ta dobrá praxe? Mohla byste uvést 1, 2 příklady?

Anna KAUCKÁ
Z těch větších firem bych třeba uvedla firmu Lagardere Travel Retail, která provozuje řetězec kaváren Costa Coffee. Ty se na nás obrátili s tím, že by chtěli zaměstnávat lidi s postižením, ale neměli úplně konkrétní představu, na jakých pracovních místech, takže jsme jim pomáhali právě s vytipováním těch pracovních míst, pak jsme vybírali vhodné kandidáty a poskytovali pak i pracovní asistenci těm zaměstnancům se zdravotním postižením přímo na pracovištích. Dnes je několik lidí s postižením zaměstnaných právě v těchto kavárnách na pozici úklidu a jsou v kontaktu dennodenním se zákazníky a jsou součástí pracovních týmů. Z těch malých firem bych třeba jmenovala firmu Obchod Farma Letná. Zde se na nás obrátila firma již s konkrétním požadavkem, chtěli zaměstnat někoho na pozici asistenta prodeje, kdo by doplňoval zboží, takže my jsme vytipovali konkrétního člověka a pomohli s jeho zaučením a je fajn, že v této firmě panuje taková rodinná atmosféra a zcela přirozeně vlastně přebírají tu podporu tomu člověku jeho kolegové, což je vlastně ideální závěr spolupráce.

moderátorka
A vy už jste to naznačila, ale s čím tedy dalším vy vůbec můžete firmám pomoci, co všechno pro ně můžete udělat?

Anna KAUCKÁ
jsme poskytovateli služby podporované zaměstnávání. Ta služba je primárně určená pro lidi s postižením. Pomáháme jim v rámci té služby s hledáním práce, kontaktujeme zaměstnavatele a těm zaměstnavatelům můžeme v rámci té služby pomoci právě s hledáním těch vhodných pracovních činností, pomůžeme i v rámci výběrového řízení, můžeme zprostředkovat vhodné kandidáty, a to, co zaměstnavatelé ocení nejvíce, tak je právě ta pomoc v době zaučování toho člověka přímo na pracovišti.

Proč je podle vás důležité, aby byly osoby se zdravotním postižením zaměstnávány ve větší míře na běžném pracovním trhu?

Anna KAUCKÁ
my si myslíme, že lidé s postižením by měli mít stejnou šanci na dobrou práci, která bude odpovídat jejich pracovním schopnostem a možnostem. Určitě také vzdělání a nějaké kvalifikaci a myslíme si, že když k tomu dostanu příležitost a podporu, tak mohou být pro pracovní týmy velkým přínosem a pro stát je to určitě finančně výhodnější. Ten chráněný trh práce nemůže ty individuální požadavky na pracovní místo obsáhnout. Jsou to většinou určité typy práce, výrobní provozy, které byly vytvářeny speciálně pro osoby se zdravotním postižením za finanční podpory státu a taky nutno říci, že ne každý člověk s postižením chce pracovat na chráněném trhu práce a určitě je dobré podporovat tu možnost volby, tu možnost si zvolit, jestli chci pracovat mezi lidmi s postižením převážně anebo jestli chci pracovat v běžných provozech.

moderátorka
kdo se může přihlásit do soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku a jak?

Anna KAUCKÁ
do soutěže se mohou zapojit jakékoliv firmy, které zaměstnávají alespoň jednoho člověka se zdravotním postižením na běžném pracovním místě, to znamená, že by se mělo jednat o pracoviště, kde mají lidé možnost se potkávat s lidmi bez postižení. Ta soutěž není určená pro taková pracoviště, jako jsou třeba dílny nebo výrobny, kde pracují převážně jenom lidé s postižením, to je důležité kritérium a veškeré kontakty a nominační listy lze najít na stránkách Stejné šance

moderátorka
Zajímá mě, jak se může zapojit veřejnost, jestli třeba i veřejnost může nominovat nějakou firmu?

Anna KAUCKÁ
přihlášení do soutěže probíhá formou vyplnění nominačního formuláře, který může vyplnit kdokoliv. Může ho vyplnit zástupce firmy, může ho vyplnit člověk, který ví o firmě, která zaměstnává člověka s postižením, může tu firmu nominovat sám zaměstnanec se zdravotním postižením, opravdu kdokoliv. Ten nominační list sleduje vlastně celkový přístup firmy k zaměstnávání lidí s postižením a konkrétně se ovšem váže k jednomu pracovnímu místu, na tom se sledují kritéria té soutěže.

moderátorka
Tak já vám přeji, aby se přihlásilo do soutěže co nejvíc zajímavých podniků a firem a aby to dobře dopadlo. Děkuju vám a mějte se hezky. Na slyšenou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.