DOTAZ: Jak je to s danovym zvyhodnenim, kdyz jsem ztp/p a pobiram duchod cca 10000 kc. Muze na me manzel pozadat danove zvyhodneni?
ODPOVĚĎ:
Zákon o dani z přidané hodnoty č. 235/2004 Sb. umožňuje osobám se zdravotním postižením vracení DPH při nákupu osobních vozidel.
Tento nárok na vrácení DPH má pouze ta osoba, které byl příslušným orgánem přiznán příspěvek na zakoupení osobního automobilu podle vyhlášky MPSV č. 182/1991 Sb., a to ještě před jeho nákupem. Tento nárok se tedy týká pouze vozíčkářů, tedy obecně osob s těžkým postižením nosného a pohybového ústrojí.
Navíc velká většina pomůcek pro OZP je zařazena do skupin se sníženou daňovou sazbou.
Podle zákona č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů mají plátci daně, kteří jsou držitelé průkazů OZP, nárok na slevy na dani z příjmu. Vypočtená daň za zdaňovací období se snižuje o následující částky:
– 24 840 Kč na manželku/manžela, žijící s poplatníkem v domácnosti, v případě, že nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč
– částka 24 840 Kč se zvyšuje na dvojnásobek, pokud je manžel či manželka držitelem/kou průkazu ZTP/P
— daň z příjmu se sníží o 5 040 Kč v případě, že poplatník pobírá invalidní důchod pro invaliditu III. stupně
– daň z příjmu se sníží o 16 140 Kč u poplatníků, kteří jsou držitelé průkazu ZTP/P
– daňové zvýhodnění na vyživované dítě, které žije s poplatníkem ve společné domácnosti, činí 1 117 Kč měsíčně; je-li dítě držitelem průkazu ZTP/P, zvyšuje se daňové zvýhodnění na dvojnásobek
Osvobození od daně ze staveb vyplývá z ustanovení zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí. Od daně ze staveb jsou osvobozeny obytné domy ve vlastnictví držitelů průkazů ZTP a ZTP/P, kteří zároveň pobírají sociální dávky v podobě příspěvku na živobytí a dům slouží k jejich trvalému bydlení. Osvobození se také vztahuje na stavby pro individuální rekreaci osob se ZTP a ZTP/P, ovšem opět pouze za podmínky, že je tento držitel průkazu ZTP příjemcem dávky na živobytí, tedy, že je v sociální nouzi.
redakce invArena.
—
Přidejte odpověď