Mám Parkinsona a polyneuropatii, dostanu ZTP?

DOTAZ: Mam parkinsonovu chorobu a spinalni polynuropatii, mohu žadat o prukaz ztp?

ODPOVĚĎ:

Pro nárok na průkaz osoby s těžkým zdravotním postižením ZTP je třeba splnit některou ze zdravotních indikací daných pro tento stupeň průkazu v příloze č. 4 vyhlášky č. 388/2011 Sb., o provedení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

Obecně se jedná o zdravotní indikace, které „podstatně omezují schopnost pohyblivosti a orientace“, tzn. tělesné, mentální či smyslové (zrakové, sluchové) postižení nebo duševní onemocnění. Interní a onkologická onemocnění mohou být také důvodem pro přiznání průkazu, pokud omezují pohyblivost a celkovou výkonnost. 

Jednou z uvedených indikací je i neurodegenerativní postižení s mnohočetnými hybnými komplikacemi typu rigidity, hypokinézy, tremoru, ataxie, mimovolných pohybů.

Vzhledem k tomu, že Parkinsonova nemoc spadá do okruhu těchto neurodegenerativních onemocnění a v pokročilé fázi je provázena vážnými pohybovými potížemi, kdy v průběhu dne dochází opakovaně ke
stavům značné únavy a ztuhlosti v končetinách a zádech, dochází k mimovolným pohybům, ev. i ke křečím, je pravděpodobné, že by vám mohl být průkaz ZTP přiznán. Záleží ovšem na tom, o jak závažné stadium nemoci se jedná, což musí posoudit posudkový lékař na základě aktuální zprávy neurologa. Pokud by se jednalo o mírnější formu nemoci, jež je dobře léčitelná, tam by vám mohl být přiznán spíše průkaz TP.

Uvádíte, že máte navíc spinální polyneuropatii, což samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost přiznání ZTP. Toto onemocnění může být vyvoláno například zánětem míšních kořenů. Neuropatie je kromě bolestí rovněž často provázena vyšší únavou, svalovou slabostí a poruchami hybnosti.

Je-li u vás přítomna pokročilejší fáze těchto onemocnění s závažnějšími projevy, podejte co nejdříve žádost o průkaz ZTP. Učiňte tak na místně příslušné pobočce Úřadu práce. Během řízení o nároku na průkaz ZTP bude Lékařská posudková služba ČSSZ posuzovat Váš zdravotní stav a to na základě zdravotní dokumentace, kterou obdrží od Vašeho ošetřujícího lékaře. Je třeba, aby Váš ošetřující lékař (praktický lékař) přiložil ke zdravotní dokumentaci aktuální lékařské zprávy vypracované specialistou, zejména neurologem.

Je třeba poznamenat, že v minulosti lidé trpící Parkinsonovou nemocí získávali průkaz ZTP snadněji, dnes jsou tyto stavy posuzovány přísněji a někteří nemocní dokonce údajně o průkaz ZTP přišli. Podání žádosti vás však kromě času stráveného na úřadě a u lékaře nic nestojí a proto neváhejte si o něj zkusit požádat. V případě neúspěchu je také možné se odvolat.

MUDr. Jan Činčura

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.