Vozíčkářům k vlaku pomůže výtah i nájezd

Jihomoravanům s omezenou možností pohybu i rodičům s kočárky se již brzy ulehčí cestování vlakem. V kraji přibude několik bezbariérových nástupišť.

Jižní Morava – Chtějí vyrazit na výlet, ale na vlakové nástupiště se nedostanou. Po schodech totiž nemohou. Tělesně postiženým lidem či rodičům s kočárky se však brzy bude cestovat o něco příjemněji. Železničáři plánují v desítkách jihomoravských vlakových stanic bezbariérový přístup.

Pohodlněji se na peron dostanou třeba obyvatelé Šakvic na Břeclavsku, a to už od prosince příštího roku.

„Moc se těšíme, už jsme postavili i bezbariérový chodník, který vede z nádraží až do centra obce. Pro vozíčkáře to bude velmi pohodlné,“ pochválila šakvická starostka Drahomila Dirgasová. Doplnila, že doposud k nástupišti vedou jen schody.

Stavba nájezdů nebo montování výtahů je často součástí velkých investičních akcí. „Do roku 2025 se náklady na ně budou pohybovat v řádech miliard korun. Doposud je v kraji necelých čtyřicet procent bezbariérových stanic,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Upravit nádraží na bezbariérové podle Illiaše obvykle znamená kompletní rekonstrukci stanice, která se pohybuje v řádech stamilionů korun.

Bez překážek lidé nastoupí také ve stanicích na nově elektrifikované trati vedoucí z Brna do Zastávky na Brněnsku. Na té za méně než dva roky vzniknou dvě nové zastávky, v brněnském Starém Lískovci a v Ostopovicích na Brněnsku.

„Zastávka je splněný sen několika generací. Velmi to našim obyvatelům urychlí dostupnost Brna a Brňané zase sem mohou vyrazit na výlety. Bezbariérový přístup vnímám už jako samozřejmost,“ okomentoval ostopovický starosta Jan Symon.

Nájezdy na perony hodnotí kladně také Brňanka Anna Balcárková. „Myslím, že postupně mají být všude. Určitě dodají odvahu všem matkám nebo hendikepovaným, aby více cestovali a navštěvovali rodinu a přátele. Ne každý si řekne o pomoc,“ sdělila mladá matka.

Jako přínosný krok železničářů hodnotí i mluvčí Ligy vozíčkářů Ladislava Blažková. „Každý krok, který vede ke zvýšení bezbariérovosti, je výborný. Pokud jsou někde jen schody, lidi to odradí od cestování a nežijí naplno svůj život. Pomůže to navíc i lidem, kteří špatně chodí nebo mají dočasné zdravotní problémy,“ míní.

Podle Blažkové je také důležité si uvědomit, že velká města jsou připravena, avšak menší obce tolik ne. „Týká se to i pracovních pozic, za kterými musí lidé dojíždět. I proto je bezbariérové nástupiště důležité,“ tvrdí.

Vybraná bezbariérová nástupiště v kraji

– na modernizované trati Hrušovany u Brna – Židlochovice

– na elektrifikované trati Šakvice – Hustopeče u Brna

– na modernizované trati Brno – Přerov

– ve stanicích Střelice, Tetčice,

– Zastávka u Brna, Slavkov u Brna, Bučovice, Nesovice, Nemotice, Kyjov, Bzenec, Adamov, Brno-Královo Pole,Tišnov a dalších zastávkách v rekonstruovaných úsecích

KLÁRA VAŠÍČKOVÁ, MICHAL HRABAL

Brněnský deník

http://brnensky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.