Mám bronchitidu. Mohu dostat průkaz OZP?

DOTAZ: Muze astmatik se silnou bronchitidou dostat prukaz ?

ODPOVĚĎ:

Z vašeho dotazu není zřejmé, jaký průkaz máte na mysli. Předpokládám, že půjde o průkaz osoby se zdravotním postižením.

K získání průkazu TP je oprávněna osoba se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek a na nerovném terénu.

Astmatické onemocnění se silnou bronchitidou obvykle může zakládat nárok na průkaz TP. Muselo by jít o natolik závažné onemocnění dechového ústrojí, že by vás trvale významně omezovalo při pohybu ve venkovním prostředí, přičemž byste byl schopen ujít jen kratší vzdálenost a měl byste potíže při chůzi přes překážky. Na potíže v orientaci či na poruchu autistického spektra si nestěžujete.

Výhody spojené s průkazem TP nejsou nijak významné – jedná se o možnost využít vyhrazeného místa k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání (za osobní projednávání záležitostí se však nepovažuje nákup v obchodech, obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních).

Podstatně významnější jsou výhody spojené s průkazem ZTP, který mj. opravňuje i ke slevám jízdného. Tento průkaz by mohl získat pacient s velmi těžkou bronchitidou, s chronickou obstrukční plicní nemocí IV. stupně, s bronchiektáziemi, se závažným emfyzémem, s poruchou ventilace těžkého stupně, s chronickým respiračním selháním, kdy jsou některé denní aktivity značně omezeny.

Nárok na průkaz ZTP má obecně osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra, kdy se těžkým funkčním postižením pohyblivosti rozumí stav, kdy osoba je schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí; ve venkovním prostředí je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti.

O průkaz osoby se zdravotním postižením, ať už TP nebo ZTP, si lze zažádat u místně příslušného kontaktního pracoviště Úřadu práce (ÚP). Tuto žádost lze podat poštou nebo osobně (lze doporučit konzultaci na ÚP). Průkaz osoby se zdravotním postižením lze získat pouze na základě posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem České správy sociálního zabezpečení. Úřad práce proto požádá příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) o posouzení zdravotního stavu a schopnosti pohyblivosti a orientace žadatele. Při rozhodování o přiznání průkazu OZP pak Úřad práce vychází z tohoto posudku. Lékařská posudková služba si na základě předložené žádosti vyžádá u Vašich ošetřujících lékařů všechny aktuální podklady nutné k posouzení zdravotního stavu.
Současně při zjišťovací či kontrolní lékařské prohlídce vyplníte tzv. „profesní dotazník,“ v němž uvedete informace o dosaženém vzdělání, zkušenostech, znalostech a vykonávaných výdělečných činnostech. Při samotném posuzování neprobíhá sociální šetření.

Zdravotní stavy zakládající podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace, a opravňující k získání průkazu OZP, stanovuje vyhláška č. 388/2011 Sb.

redakce invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.