Chytré země si všimly jednoduché rovnice: pokud lidem zaplatí drahé moderní léky, vydělají na tom. Ze studií totiž vyplývá, že pacienti neskončí v invalidním důchodu, ale dál pracují a platí daně. A co Česko? U nás je to přesně naopak, upozorňují odborníci.
„Třeba moderní léky na diabetes sice lidem pomohou snížit hladinu cukru v krvi, zhubnout a současně zmírnit rizika kardiovaskulárních chorob, přesto je v Česku dostává jen pět procent cukrovkářů. „Přitom v jiných zemích na západ od nás je to řádově víc,“ říká zástupce přednosty Centra experimentální medicíny Martin Haluzík.
Lidé mají menší hlad
Moderní léčba se jim totiž vyplatí – přináší nesrovnatelně lepší výsledky než doposud užívané tradiční medikamenty. „Pacientům se podávají inkretiny, což jsou hormony, které se za normálních okolností tvoří ve stěně trávicího ústrojí a které způsobí, že slinivka břišní správně reaguje na potravu v žaludku,“ vysvětluje diabetolog Tomáš Edelsberger.
Lidé s cukrovkou, u nichž se tento hormon tvoří nedostatečně, díky tomu nemají tolik chuť k jídlu a zhubnou. „Snížení hmotnosti pak dále přispívá k celkovému zlepšení stavu. Mírní projevy cukrovky a předchází i vzniku kardiovaskulárních komplikací a zhoršování funkce ledvin,“ dodává profesor Haluzík.
Léky první volby
Odborné světové společnosti už proto doporučily používat tuto léčbu přednostně. „U nás ale pořád platí přísná pravidla, podle kterých musí u pacienta nejprve selhat původní předepsaná léčba. Podávání inkretinů totiž vyjde pojišťovny dráž – vydají za ni asi třicet korun denně,“ říká Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku.
Samotné pojišťovny se ale brání: léčbu hradíme naprosto standardně. „Loni tak bylo léčeno 12 785 klientů a pojišťovna za ně vydala 319,9 milionu korun,“ uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.
Veronika Rodriguez
Jihlavský deník
https://jihlavsky.denik.cz/
Přidejte odpověď