Nechci kupovat dálniční známku, jak dokážu osobu blízkou?

ilustrační foto

DOTAZ: Jsem držitelem průkazu  ZTP/P a  parkovacího průkazu označujícího vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou. Řidičský průkaz již ze zdravotních důvodů nevlastním, jsem odkázán na přítelkyni a její auto. U přítelkyně  nemám trvalý pobyt, nevím jakým způsobem dokázat osobu blízkou. Chtěl bych vědět, zda mohu využívat výhody, jako např. cestování po dálnici bez dálniční známky, abych nebyl pokutován?

ilustrační snímek

ODPOVĚĎ:

Dle zákona o pozemních komunikacích je držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P při cestování po dálnici osvobozen od povinnosti použít dálniční známku. Tato výhoda platí pouze v případě, že je ve vozidle na zpoplatněných komunikacích držitel průkazu přítomen. Zároveň musí být majitelem vozidla buď přímo držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P nebo jeho osoba blízká.

Ve vašem případě zřejmě půjde o osobu blízkou, kterou může být nejen přímý příbuzný nebo manželka, ale i přítelkyně, tedy osoba, jež je vám natolik blízká, že újmu, kterou byste utrpěl vy nebo vaše přítelkyně, by každý z vás důvodně pociťoval jako újmu vlastní.

Tuto definici osoby blízké potvrdil Ústavní soud ČR, který vydal dne 9. července 2018 pod č. II. ÚS 955/18 rozsudek týkající se sporu, jenž spočíval v tom, že stěžovatelka P. Z. odmítla výpověď na Policii ČR z toho důvodu, že by výpovědí mohla způsobit nebezpečí trestního stíhání osobě blízké, přičemž osobou blízkou byli v tomto případě její přátelé.

Policejní orgán i okresní soud toto její tvrzení odmítly s tím, že v tomto případě není odmítnutí výpovědi oprávněné, neboť přátelé být osobou blízkou v daném smyslu nemohou.

Ústavní soud se s názorem Policie ČR a okresního soudu neztotožnil a ve svém rozboru došel k závěru, že odepření výpovědi bylo v souladu s příslušnými předpisy, neboť stěžovatelka dostatečně prokázala, že její přátelé jsou pro ni osobami blízkými ve smyslu definice osob blízkých dle Listiny základních práv a svobod, trestního řádu a trestního či občanského zákoníku.

Podstatné pro posouzení toho, zda se jedná o osoby blízké, je tedy dle Ústavního soudu skutečnost, že mezi osobami existuje tak silný citový vztah, že újmu jedné osoby by druhá osoba pociťovala jako újmu vlastní. Posouzení síly tohoto vztahu je vždy na subjektivním pocitu té které osoby, avšak ve vztahu k dotčeným orgánům (zde Policie ČR či okresní soud) musí být existence a síla tohoto vztahu vždy řádně vysvětlena a přesvědčivě odůvodněna.

V tomto případě existuje řada možností, jak prokázat vzájemnou blízkost – mohou to být společné večeře, snídaně, společné dovolené, společně strávené výlety, společný účet, disponentura k účtu, plná moc k zastupování na úřadě, péče o druhého v případě nemoci, společná účast na svatbách, pohřbech, svědectví třetích osob apod.  Váš společný život by vám měli umět dosvědčit rodina, přátelé, společné fotografie a podobně.

redakce invArena

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.