Dosud si astmatici mnohdy brali lék jen, když se jim začalo špatně dýchat. Podle specialistů by však pacienti měli užívat léky pořád, i v době, kdy nemají žádné potíže. Nejdůležitější je totiž trvalé potlačení zánětu v dýchacích cestách, jenž vede k astmatickým potížím, neboť samotná úlevová léčba jen při astmatickém záchvatu nestačí a může být podle lékařů nebezpečná.
Až polovina pacientů s astmatem podle odborníků zapomíná na preventivní léčbu, kterou musí brát denně, a užívají jen léky na úlevu
Léky používané k léčbě astmatu dělíme na preventivní antiastmatika, která jsou užívána dlouhodobě každodenně, a především díky svému protizánětlivému účinku udržují astma pod kontrolou, a na úlevová antiastmatika, která jsou užívána k rychlému odstranění záchvatu a úlevě od příznaků.
„Dobře léčený astmatik by měl pravidelně jednou až dvakrát denně užívat preventivní lék a zcela výjimečně by měl potřebovat lék úlevový. Potřeba úlevového léku více než dvakrát měsíčně signalizuje zhoršení kontroly nad astmatem. Častá potřeba úlevového léku signalizuje nedostatečnou základní, tedy preventivní léčbu,“ poznamenává v této souvislosti profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma.
Úlevová léčba by měla být užívána pouze v případě potřeby, v nejnižší nutné dávce a frekvenci. Zvýšená četnost užívání těchto léků je důvodem k přehodnocení dosavadní léčby. V současnosti nejúčinnějšími protizánětlivými léky používanými k léčbě astmatu jsou inhalační kortikosteroidy. Nicméně ani inhalační kortikosteroidy nejsou schopny astma zcela vyléčit a po jejich vysazení dochází u části pacientů ke zhoršení astmatu. Výhodná je však kombinace inhalačních kortikosteroidů s dlouhodobě působícími uvolňujícími léky. Obě skupiny se vzájemně doplňují a posilují tak svůj účinek.
Dle doporučení Globální iniciativy pro astma (GINA) dochází v roce 2019 ke změně léčebného schématu. Dříve se v prvním kroku léčby u zcela mírného astmatu nasazovala pouze úlevová léčba při potížích. Nyní GINA doporučuje, aby všichni dospělí a dospívající s mírným astmatem dostávali i preventivní léčbu, případně podávali úlevový lék při potížích vždy i s inhalačním kortikosteroidem. Samotná léčba pouze úlevovým lékem je považována za rizikovou (například kvůli nežádoucím účinkům léků apod.).
Informace o správné léčbě naleznete na webových stránkách www.astma-zero.cz České iniciativy pro astma (ČIPA).
Biologická léčba
I přes pokroky v medicíně v posledních letech zůstává u části pacientů astma obtížně léčitelnou nemocí. Při léčbě těchto těžkých případů je nutné důsledným vyšetřovacím programem sestavit individuální kombinaci antiastmatik, dle pacientova konkrétního typu astmatu, kterým pacient trpí.
U některých nemocných, kde se ani po šesti měsících inhalační a protizánětlivé léčby nedaří dostat astma pod kontrolu, specialista zvažuje cílenou, tzv. biologickou léčbu, která může pacienty s těžkým astmatem vrátit zpět do aktivního života.
V České republice je 17 center, která biologickou léčbu astmatikům zprostředkovávají.
Astma mě díky dodržování léčby nijak neomezuje
Vavřinec Hradilek, stříbrný olympijský medailista z Londýna v kajaku
Přidejte odpověď