DOTAZ: má osoba ZTP nárok na nějaký příspěvek na pořízení naslouchadel na obě uši?
Odpověď:
Vlastnictví průkazu ZTP samo o sobě nárok na příspěvek na pořízení naslouchadel na obě uši nezakládá. Obvykle sluchově postižená dospělá osoba dostane příspěvek na pouze jedno sluchadlo jednou za pět let. Výše příspěvku je odstupňována dle závažnosti sluchové ztráty.
U dětí do 18 let je vždy příspěvek na pořízení obou sluchadel. Nad 18 let věku se již poskytuje příspěvek pouze na jedno sluchadlo.
Jedna výjimka však přece jen u dospělých (nad 18 let) existuje, a to u hluchoslepých. Pro předpis sluchadel pro hluchoslepé binaurálně je důležité splnit následující kritéria pro závažnost kombinovaného postižení sluchu i zraku.
Kritériem z hlediska ORL pro zařazení pojištěnce mezi hluchoslepé je oboustranná středně těžká nedoslýchavost (ztráta sluchu od 40 dB na frekvencích 500, 1000 a 2000 Hz na lépe slyšícím uchu, ztráta sluchu slyšení 40-65%) podle tónového audiogramu.
Ve výjimečných případech lze žádat o přidělení sluchadel podle pravidel pro hluchoslepé pojištěnce i u ztrát nižších (od 30 dB na frekvencích 500,1000 a 2000 Hz) nebo i u jednostranných ztrát (při průměrné ztrátě na postiženém uchu 40 dB), jsou-li k tomu závažné důvody (např. další tělesné postižení) a má-li sluchadlo prokazatelný efekt. Žádost v tomto případě musí být velmi podrobně zdokumentována a zdůvodněna.
Posouzení vady zraku:
a) visus s optimální korekcí 6/60 na lepším oku a horší
b) koncentrické zúžení zorného pole na lepším oku ke 30 stupňům bez ohledu na visus
c) visus s optimální korekcí 6/60 – 6/24 na lepším oku
d) změny na zorném poli vážnějšího charakteru (kvadrantové výpady, hemianopsie, apod.) bez ohledu na visus
e) visus s optimální korekcí 6/18 na lepším oku nebo méně vážné změny na zorném poli bez ohledu na visus.
Pro předpis sluchadel pro hluchoslepého je prvořadé stanovisko pověřeného oftalmologického pracoviště s označením S4 – vybraná pracoviště Českou odbornou oftalmologickou společností J. E. Purkyně, která mohou předepisovat nákladné optické pomůcky slabozrakým klientům, stanovisko odborného lékaře FON, OTO S3.
Pracoviště S4 vyplní I. a III. část tiskopisu (tiskopis dodán pracovištím S4). Součástí tiskopisu je i vyjádření praktického lékaře, případně dalšího specialisty, hodnotící další zdravotní postižení. Foniatr (FON) nebo lékař OTO S3 po vyšetření sluchu na základě závěru pověřeného oftalmologa rozhodne, že pojištěnce lze považovat za hluchoslepého a majícího nárok na přidělení binaurálních sluchadel hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Postup při předepisování sluchadel binaurálně
- Praktický lékař a oftalmolog vybaví pacienta příslušnou zdravotní dokumentací (oční vyšetření a popis celkového zdravotního stavu pacienta) a doporučí k oprávněnému očnímu lékaři S4 v příslušném kraji nebo do CZV FN Motol.
- Tiskopis – „Doporučení specialistů k předpisu kompenzačních pomůcek pro hluchoslepé“ (ve dvou vyhotoveních) obdrží pacient u příslušného krajského oprávněného oftalmologa S4 nebo v Centru zrakových vad, kde oftalmolog pacienta vyšetří, vyplní část I. a III. tiskopisu. Originál a jednu kopii předá pacientovi k doplnění výsledků dalších vyšetření. Případně může rozhodnout, zda je nutný ještě posudek klinického psychologa z CZV FN Motol. (V případě vady zraku dle bodu e) s již vyplněnou částí I., II., III., psycholog doplní část IV.)
- S takto vyplněným tiskopisem navštíví pacient foniatra nebo odborného lékaře ORL, který rozhodne na základě předchozích vyšetření a na základě svého vyšetření, zda pacient má nárok na sluchadla hrazená pojišťovnou ve výši určené pro hluchoslepé. Vyplní oddíl V. a vystaví na tato sluchadla poukaz a zašle spolu s kopií tiskopisu – „Doporučení specialistů k předpisu kompenzačních pomůcek pro hluchoslepé“ příslušnému reviznímu lékaři k odsouhlasení podle sídla zdravotnického zařízení předepisujícího sluchadla. Originál „tiskopisu“ bude ponechán pacientovi.
- Revizní lékař ZP své vyjádření postoupí Komisi řešící problematické případy v přidělování sluchadel; rozhodnutí Komise obdrží zpět předepisující foniatr nebo ORL lékař.
redakce invArena
Přidejte odpověď