DOTAZ: Mohu mít slevu na MHD v Praze při invalidním důchodu 3.stupně ? Nemám průkaz ZTP.
Odpověď:
V pražské hromadné dopravě mají slevu invalidní důchodci, kteří mají třetí stupeň invalidity, ale nemají průkaz ZTP, který by jim umožňoval bezplatnou přepravu. Po předložení potvrzení o důchodu je (např. v infocentrech DP Praha) vystavena průkazka s označením SP a invalidní důchodce tak může kupovat levněji jak předplacené jízdenky, tak i jednorázové. Průkazka se tak vyplatí i těm, kteří nejsou z Prahy, ale často do ní jezdí – získají nárok na poloviční slevu.
„Pro osoby s invalidním důchodem s invaliditou 3. stupně je tu kategorie Hmotná nouze, což v praxi znamená na území Prahy možnost používat zlevněné jízdenky pro jednotlivou jízdu i zlevněné předplatní kupony, tedy stejné slevy jako senioři ve věku 60-65 let,“ uvedl ing. Filip Drápal, vedoucí odboru marketingu a tiskový mluvčí Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy.
Na území hl. m. Prahy je tato tarifní kategorie určena pro osobu s trvalým pobytem v České republice, která nemá nárok na bezplatnou přepravu a která je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Do této kategorie spadají ale i starobní důchodci, jimž byl invalidní důchod 3. stupně změněn na starobní důchod z důvodu dosažení důchodového věku.
Při žádosti o vydání průkazky PID opravňující k použití zvýhodněného jízdného je tato osoba povinna předložit potvrzení o pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně nebo Rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, nebo oznámení o navýšení invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.
Požadované osobní údaje: jméno, příjmení, datum narození, průkazová fotografie; dokládají se oficiálním průkazem totožnosti (občanský průkaz).
Průkazku PID lze použít k prokázání nároku na zvýhodněné jízdné pro jednotlivou jízdu pouze pro vnitroměstské cesty (jízdy) v pásmech P, 0, B – jízdenky jednotlivé zvýhodněné ve výši 50 % plnocenného jízdného a časové jízdenky krátkodobé 24hodinové zvýhodněné pro pásma P, 0, B. Pro jiná pásma (příměstské linky) již tato průkazka neplatí čili neposkytuje se sleva na jízdné.
Ceny zlevněného jízdného
jednotlivá zvýhodněná jízdenka 50% 30 min Praha (P, 0, B)……12 Kč
jednotlivá zvýhodněná jízdenka 50% 90 min Praha (P, 0, B)…. 16 Kč
Časový kupón – ceny po slevě:
měsíční 130 Kč
čtvrtletní 360 Kč
roční 1 280 Kč
Na území Prahy lze ovšem jezdit i vlakem ČD. U Českých drah je spousta možností, jak získat slevu, v případě invalidních důchodců je ale vždy nutné si nejdříve vyřídit In Kartu. Pokud mají třetí stupeň invalidity, mohou si vybrat ze dvou možností – buď slevová aplikace IN Důchodce, která stojí 100 Kč na rok a přináší slevu 25 % při nákupu jízdenky, nebo aplikace IN 50, která je za zvýhodněnou cenu – pouze 550 Kč za rok při slevě plných 50 %. IN Důchodce se tak vyplatí spíše těm, kteří jezdí vlakem jen minimálně, naopak lidem cestujícím častěji se vyplatí pořídit si aplikaci IN 50. Txto aplikace ovšem platí i mimo Prahu. Informace vám podají na pokladně ČD i v Informačních centrech ČD, kde si můžete zvolenou aplikaci rovnou zakoupit po předložení potřebných dokladů.
redakce invArena
Přidejte odpověď