Dětský ranč Hlučín je výjimečný v tom, že v něm jsou vytvořeny podmínky i pro handicapované návštěvníky. A to i díky prostředkům z fondů Evropské unie.
ilustrační foto
Hlučín – Při řadě aktivit se zde téměř každodenně setkávají děti i dospělí, zdraví a handicapovaní. Dveře Dětského ranče v Hlučíně jsou otevřeny všem.
„U nás jsou vítáni malí i velcí, zdraví i handicapovaní, milovníci zvířat i každý, kdo se chce zapojit a pomoci,“ říká jeho dlouholetý šéf Jiří Dudek a pokračuje: „O děti nám jde i podle názvu ranče především, snažíme se smysluplně naplnit jejich volný čas, a to bez rozdílu věku a zdravotního stavu. Dáváme jim prostor pro vzájemná setkávání a hry, ve kterých se mohou rozvíjet, budovat si přátelské vztahy.
Daří se nám to i díky vybudování integrovaného dětského hřiště, které vzniklo především díky využití fondů Evropské unie.“
SMYSLUPLNÉ NAPLNĚNÍ VOLNÉHO ČASU
Snahou všech pracovníků ranče je nabídnout všem dětem a teenagerům program, který je nadchne a zabaví.
Smysluplné naplnění volného času totiž v Hlučíně vnímají jako nejlepší prevenci drogových závislostí, alkoholismu i výchovných problémů.
„Chceme, aby se u nás setkávaly zdravé děti s nemocnými, společně si hrály, učily se žít vedle sebe a chápaly přítomnost odlišného kamaráda jako přirozenou součást života,“ přeje si šéf ranče. Vede jej od samých začátků, přitom historie, jak ranč vznikl, je téměř pohádková.
Jiří Dudek před lety vážně onemocněl a musel odejít do plného invalidního důchodu. V těžkých chvílích, jak sám říká, požádal toho nahoře, ať ho nechá žít, a že za to bude vykonávat něco smysluplného, užitečného pro děti. Bez nároku na odměnu. V hlavě měl dětský ranč a pracuje v něm dodnes.
Během let provozu se stal ideálním místem i pro skupinové pobyty a výlety, jeho služby využívají školy, školky a další organizace. A získal obrovskou oblibu mezi handicapovanými. „Prostřednictvím hipoterapie pomáháme dětem trpícím dětskou mozkovou obrnou, psychickými poruchami, poruchou pohybového ústrojí či roztroušenou sklerózou. A také dětem s nestabilním sociálním zázemím nebo těm, které se ocitly v nelehké životní situaci.
Provoz, veškerá činnost i výstavba na ranči probíhají díky možnosti využít fondy Evropské unie, díky příspěvkům sponzorů, obětavým rodičům a dobrovolníkům,“ poznamenává Jiří Dudek.
Handicapovaným návštěvníkům jsou poskytovány fyzické i psychické rehabilitace. „Pro handicapované klienty máme připraveny vedle léčby hipoterapií či canisterapií i sportovní aktivity. Mohou se u nás věnovat (s koňmi) paravoltiži nebo para-drezuře. Prostřednictvím těchto aktivit jim umožňujeme zapomenout alespoň na chvíli na jejich postižení, nadchnout se pro sport, věřit si a překonávat překážky,“ pokračuje Jiří Dudek.
JAKO NA VESNICKÉM DVORKU
Rehabilitační proces je podpořen i provozem malé rehabilitační zoo, kde jsou zvířata, která kdysi nechyběla na žádném vesnickém dvorku.
Koně, kozy, ovečky, králíci, slepice, nechybí ani poník nebo oslík. Děti mohou zvířata krmit a hladit, trénují si tak drobnou motoriku a tyto aktivity mají vliv i na jejich psychiku. Velkým přínosem je bezbariérové integrované dětské hřiště podpoření eurodotací, na ploše 4500 metrů čtverečních je spousta hracích prvků pro handicapované děti, například zvýšené pískoviště, houpačka pro vozíčkáře aj.
Častými návštěvníky ranče jsou děti ze základních a mateřských škol, které areál využívají v rámci vzdělávacích aktivit.
Seznámí se například s čističkami vody, s tím, jak dokáže vodu vyčistit štěrkopísek, je zde i kořenová čistička, kterou protéká voda z jezírka s rybičkami, šesti želvami a užovkami.
PRO DĚTI ZE ŠKOL A ŠKOLEK
Je zde replika pyramidy v Gíze, kam si pro energii chodí děti i dospělí, v zahradě je i malá kaplička, kde se dá v klidu rozjímat, což využívají především návštěvníci z řad seniorů. Oblíbeným místem je i zahradní bludiště, jehož cílem je najít slunce, svítící stejně na zdravé i nemocné. „Mám radost, že jím projdou i dospělí, vracejí se tak do svého dětství a propojení s jejich ratolestmi je ještě pevnější,“ dodává Jiří Dudek.
Ranč zároveň slouží jako chráněné pracoviště a dílny se zaměřením na pěstitelství, rukodělné práce a zpracování dřeva. Rovněž je zde speciální centrum pro klienty s roztroušenou sklerózou, autismem a jinými nemocemi rozšířenými v naší populaci. Mají zde profesionální zdravotní péči a zároveň pevné zázemí, které jim může jejich nelehkou životní situaci alespoň zčásti ulehčit.
V sobotu 21. září se na ranči bude ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR konat den otevřených dveří s bohatým programem. Jste srdečně zváni.
30.08.2019
ANTONÍN SACKÝ
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/
Přidejte odpověď