Mám ZTP. Mohu vjet i na cestu se zákazem vjezdu?

DOTAZ: Jsem držitelem průkazu ZTP. Rád bych věděl, jestli může os. automobil, který mě přepravuje, porušit dopr.značku zákaz vjezdu všech motorových vozidel s dodatkovou cedulkou Neplatí pro Lesy ČR. Od mala jsem se jezdil koupat k rybníku, ke kterému vede lesní cesta. Dcera mé přítelkyně mě chtěla vyhovět a dovézt mě tam. Chtěla zastavit před zákazovou značkou. Nemohla, protože po obou stranách cesty bylo složeno vytěžené dřevo. Na silnici auto také nechat nemohla – je málo široká. Nechala stát auto na prvním možném místě asi 10m za značkou. Zbývajících asi 100m jsme došli. Přijela Policie a dala nám pokutu, i když jsem se prokázal průkazem ZTP. Bohužel jsem zapomněl svou parkovací kartu doma. Řekl jsem ale policistům, že jim ji ukážu druhý den na služebně. Ptám se, zda jednali správně a za jakých podmínek mohu porušit coby držitel ZTP zákaz vjezdu jako řidič nebo osoba přepravovaná. Myslím, že policie sama přestupek spáchala, když služebním vozem jezdila po zakázané cestě.

Odpověď:

Podle zákona mohou invalidé vjet do míst se značkou „zákaz vjezdu“, pokud je tam dodatková tabulka „jen zásobování“, „mimo zásobování“, „jen dopravní obsluha“ a „mimo dopravní obsluhy“. Označení platí jen tehdy, když řídí vozidlo osoba se zdravotním postižením, nebo je tato ve vozidle přepravována. Držitel průkazu současně může v naléhavém případě vjet i do oblastí označených značkou „pěší zóna“. Držitel parkovacího průkazu v naléhavém případě nemusí dodržovat zákaz stání, přitom však nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu. Na výzvu policisty je přitom povinen prokázat, že vlastní průkaz pro osoby se zdravotním postižením, takzvaný průkaz ZTP nebo ZTP/P.

Invalidé (s průkazem ZTP nebo ZTP/P) tedy do ulic či cest označených, jak výše uvedeno, vjet mohou, ale pouze tehdy, pokud to je naléhavě nutné. Například kvůli návštěvě lékaře nebo úřadu, kam jsem pozván na jednání a není možnost se tam dostat jinak. Koupání v rybníce ale není obecně považováno za naléhavě nutný případ. Policie tedy jednala v intencích zákona (i když slušný strážník v případě, že jde o první prohřešek způsobený nedostatečnou informovaností invalidy by mohl přimhouřit oko a nepokutovat).  Parkovací karta by vám nepomohla. Policie přestupek nespáchala.

Od srpna roku 2011 platí ustanovení § 67 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů.

§67 odst. 3

„V jednotlivých případech, a je-li to naléhavě nutné, nemusí po dobu nezbytně potřebnou řidiči s označením O 1 dodržovat zákaz stání a zákaz stání vyplývající z dopravní značky „Zákaz stání“; přitom nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích.“

Výjimky ze zákazu vjezdu:

§67 odst. 5

„V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla s označením O1 vjíždět i tam, kde je značka „Zákaz vjezdu“ omezena dodatkovými tabulkami „JEN ZÁSOBOVÁNÍ“, „MIMO ZÁSOBOVÁNÍ“, „JEN DOPRAVNÍ OBSLUHA“ a „MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHY“.“

§67 odst. 6

„V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla s označením O1 vjíždět i do oblasti označené dopravní značkou „Pěší zóna“.“

Jak je patrno ze shora uvedených ustanovení, nejsou uvedené výjimky bezpodmínečné a řidič vozidla s označením O1 musí v každém konkrétním případě prokazovat naléhavou nutnost, proč pravidla silničního provozu porušil.

redakce invArena

(541, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.