Jak pojistit dítě

ilustrační foto: Photoxpress

Začnete-li uvažovat o pojištění svého dítěte, zamyslete se hlavně nad tím, jaká rizika by měla zvolená pojistka pokrýt.

 

Obecně by to měla být rizika, která mají trvalý či dlouhodobý vliv na kvalitu života dítěte.

Jedná se především o riziko vážného úrazu s následky, jimiž bude dítě trpět trvale nebo po dlouhá léta. Mnozí se snaží své děti chránit i před některými vážnými nemocemi.

„Ročně v Česku dojde k přibližně 200 tisícům úrazů dětí, které si vyžádají následnou hospitalizaci, z toho dva tisíce úrazů způsobí trvalé následky. Ze statistik také vyplývá, že finanční budoucnost dětí ohrožují především vážné nemoci, jako jsou například dětská cukrovka, celiakie, leukemie, rakovina či srdeční onemocnění. Mladí lidé do 19 let pobírají v Česku cca 2100 invalidních důchodů, z toho pouze jedno procento je z důvodu úrazu,“ uvedl Dušan Šídlo ze společnosti Broker Trust.

„Nejzávažnější rizika by měla být pojištěna po celou dobu dětství a dospívání s dostatečně vysokými pojistnými částkami. Ostatní lze průběžně upravovat v závislosti na věku, zaměření, životních etapách a aktivitách,“ sdělila Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. .

Při nastavení výše pojistné částky je třeba zvážit všechny události, které pro dítě budou představovat velmi závažný nebo chorobný zdravotní handicap. Především je třeba se zamyslet nad časovým horizontem takové zátěže.

Rodičům dětí, které onemocní, sice pomáhá stát, ovšem na jeho pomoc se dá spoléhat pouze do určité míry. Například ošetřovné dětí mladších 16 let se rodičům vyplácí jen po dobu devíti dnů (resp. 16 dnů u samoživitelů). Nárok na tuto dávku mají ale jen zaměstnanci, živnostníci ji čerpat nemohou.

Rodiče mohou od státu čerpat i dlouhodobé ošetřovné, které je vypláceno maximálně po dobu 90 dnů péče o dítě, které má za sebou minimálně sedm dní hospitalizace a zároveň nelze předpokládat, že se jeho stav zlepší dřív než za měsíc. Výše dávek je pak závislá na hrubém příjmu rodičů.

Další dávkou je i příspěvek na péči, který je odstupňován podle závislosti dítěte do čtyř kategorií, jeho výše se pohybuje od 3300 do 13 200 korun měsíčně.

I když se stát snaží rodičům nemocných dětí zmírnit finanční dopady jejich onemocnění na rodinný rozpočet, v mnoha případech to nestačí.

„Doporučujeme proto nastavit pojistné částky alespoň v řádu půl milionu korun. Rozhodnete-li se pojistit denní dávky za dobu hospitalizace, doporučujeme částku v řádu několika stokorun,“ uvedla Svobodová.

Někteří rodiče při sjednávání pojistky pro dítě upřednostní ty, ve kterých převažuje spořicí složka, s dobrým úmyslem, že je dítě pojištěno a zároveň mu i něco naspoří.
Bohužel takové pojistky jsou ale nakonec mnohem dražší, než kdyby rodiče dítěti sjednali některý z klasických spořicích produktů. A co je závažnější, často dostatečně nekryjí závažná rizika. „Ideálně by mělo být dětské pojištění bez nákladné investiční složky,“ doporučil Šídlo.

Pokud máte sjednáno společné rodinné pojištění s dostatečným krytím pro všechny fatální události v rodině, můžete v jeho rámci pokrýt i rizika dětí. V takovém případě není třeba sjednávat extra pojištění pro dítě.
„Dětská pojištění mají smysl zejména po právní a morální stránce, prostředky z něj jsou vymezeny poměrně přesně a jsou vázány na daný účel. Umožňují tak dítěti určitou nezávislost na aktuální situaci v rodině,“ dodala Svobodová.

 

(12, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.