
DOTAZ: Může řídit automobil tělesně postižený s jednou levou funkční rukou? A může si udělat řidičský průkaz?
Odpověď
Tělesně postižení (vozíčkáři) mají k dispozici speciálně upravená auta s ručním řízením.
Neexistuje žádné ustanovení, podle kterého by těžce zdravotně a tělesně postižení nemohli mít řidičský průkaz. Pokud takoví žadatelé o řidičské oprávnění vedle ostatních podmínek splní i podmínku zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (prokazuje se posudkem o zdravotní způsobilosti, vydaným posuzujícím lékařem), bude jim standardně uděleno řidičské oprávnění a vydán řidičský průkaz. Obvykle zřejmě bude shledána zdravotní způsobilost s podmínkou – a dané podmínění se vyznačí v řidičském průkazu příslušným harmonizačním kódem (např. kód 20.06 – Ruční ovládání provozní brzdy apod.).“
Z úvodních ustanovení zákona o silničním provozu, které upravují základní podmínky účasti v silničním provozu, vyplývá, že provozu na pozemních komunikacích se nesmí účastnit osoba, která by vzhledem ke sníženým tělesným nebo duševním schopnostem mohla ohrozit bezpečnost tohoto provozu.
Máte-li zdravotní omezení a chcete získat řidičské oprávnění, pak je třeba se obrátit na svého ošetřujícího lékaře se žádostí o posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorového vozidla. Pokud máte pouze jednu funkční ruku, bylo by vhodné si k tomu zajistit vyjádření odborníka, jenž bude speciálně pro vaše potřeby upravovat řízení vašeho vozu.
Dnes již existují technická řešení, jež umožňují řídit automobil i lidem s pouze jednou funkční rukou. Odborníci ze specializovaných firem o těchto řešeních vědí a umí zhotovit individuální řízení na míru postiženého řidiče.
redakce invArena
Přidejte odpověď