
Naslouchátko nebo sluchadlo? Dvě podobná slova, rozdíl mezi nimi je ale propastný. Naslouchátko vás vyjde sice na pár korun a běžně ho pořídíte v supermarketech. Nenávratně vám ale může poškodit sluch. Před těmito levnými přístroji varují odborníci, uvedly zprávy FTV Prima.
Nechat se zlákat nízkou cenou se ve většině případů nevyplácí. A u sluchadel to platí dvojnásob. Velká část špatně slyšících na to ale nemyslí.
Libor ČERNÝ, foniatr, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Když si koupím sluchadlo v samoobsluze, tak si kupuju něco, co zesiluje v nějaké přednastavené charakteristice, kterou nejde nijak moc ovlivnit. Nemůžu z toho nikdy dostat zesílení, které je odpovídající pro tu danou vadu.
Sluchadla předepsaná lékařem vám totiž upraví na míru a naladí přesně podle toho, jak je potřeba. Pokud ale budete dlouhodobě používat levná instantní naslouchátka, hrozí podle odborníků, že o sluch můžete přijít úplně.
Veronika CÉZOVÁ, mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých
To naslouchátko si koupíte za 300 korun, kdežto sluchadlo stojí třeba, řekněme, 5 až 10 000 korun. Ale je potřeba říci, že na sluchadlo přispívají pojišťovny a u každého foniatra vždycky dostanete minimálně jedno sluchadlo, které je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou.
Oldřich TICHÝ, mluvčí pojišťovny VZP
Výše úhrady souvisí samozřejmě se závažností sluchové vady a také s věkem pacienta. Může se pohybovat zhruba od 2700 až do 22 000 korun.
A od letošního prosince se navíc příspěvek na sluchadla ještě zvýší. Nově pacient získá dohromady 14 000 korun rovnou na 2 sluchadla.
Svaz neslyšících a nedoslýchavých, který na problém s levnými naslouchátky upozornil, se chce sejít se zástupci supermarketů a situaci řešit. Jestli ale bude jejich osvěta úspěšná a levná naslouchátka zmizí z pultů prodejen, to zaručit neumí.
televize Prima
Přidejte odpověď