Vozíčkáři: Město je plné pastí

ilustrační foto: click MorgueFile

Lidé s hendikepem mají problém při přepravě po Vsetíně. Nájezdy pro vozíčkáře jsou nevhodně postavené nebo chybí, nové chodníky se často staví z dlažebních kostek, které nemohoucím dělají potíže. Rekonstrukce a výstavby ve městě navíc přepravu na vozíčku naprosto znemožňují.

ZDRAVÍ PROBLÉM NEVIDÍ

S uvedenými problémy bojuje i pětadvacetiletá Leona Kolínková, která na vozíčku prožila téměř celý život. „Pro nás je tu spousta nástrah a pastí, kterých si zdraví lidé nevšímají,“ zamýšlí se. Vysoký obrubník či špatně postavený nájezd znamenají velké riziko. „Některé vozíky nejsou naklápěcí a kdo neudrží páteř, třeba jako já, může přepadnout. Ani popruhy člověka pořádně neudrží,“ popisuje Leona.

Nájezdů na chodníky podle ní na Vsetíně sice přibývá, ale mnoho z nich vozíčkáři nemohou využít, jelikož jsou postavené špatně. „Občas se mi stává, že po nájezdu vyjedu na chodník, ujedu kus cesty a po pár metrech zjistím, že z chodníku chybí sjezd. Tak se zase musím vracet,“ svěřuje se. Ministerstvo pro místní rozvoj přitom uvádí, že výškové rozdíly na komunikacích pro chodce nesmí být vyšší než dva centimetry, jinak musí být zajištěny výtahy či plošinami.

Leona Kolínková pracuje v denním stacionáři vsetínské pobočky Naděje, který se nachází na nestrategickém místě na Sychrově. „Kopec je hodně prudký, s tím se nic udělat nedá. Naprosto by ale stačilo, kdyby nahoru častěji jezdily nízkopodlažní autobusy, které by nás dopravily aspoň do půlky sídliště,“ navrhuje. Město s úpravou hromadné dopravy na Sychrově počítá. Plánuje vybudovat točnu autobusů, která umožní příjezd linek do středu sídliště.

„Na základě zpracované studie jsme uvolnili půl milionu korun na vypracování projektové dokumentace nutné pro stavbu. Se stavbou točny by se mohlo začít příští rok,“ říká starosta města Jiří Růžička.

Ve Vsetíně v současné době pracovní skupina Cesta k bezbariérovosti mapuje všechny bariéry, což poslouží k následnému řešení problémů. Počítá se i s bezbariérovými toaletami, které jsou zahrnuté například do plánované přestavby nádraží i nově vznikající tzv. galerie před ním. „Do mapování jsou zapojené organizace poskytující pomoc a podporu zdravotně postiženým lidem i samotní hendikepovaní nebo jejich blízcí. Jejich zkušenosti a doporučení do výstupu z mapování bezbariérovosti zahrneme,“ ujišťuje mluvčí radnice Jana Raszková.

HEDA GREPLOVÁ
Valašský deník
https://valassky.denik.cz/

(7, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.