Podpora TyfloCentra končí. Nevidomým hrozí omezení služeb

ilustrační foto: Flickr.com

Břeclav ukončila spolupráci se společností TyfloCentrum Brno, která pomáhá zrakově postiženým. Kvůli závažným nedostatkům. Vedení společnosti to rázně odmítá.

Břeclav – Předčítání tiskovin, pomoc s korespondencí, výběrem potravin nebo zboží v obchodě. Doprovod na úřad. Bez této pomoci a dalších služeb se musí zanedlouho obejít nevidomí a slabozrací lidé v Břeclavi a okolí, kterým pomáhala obecně prospěšná společnost TyfloCentrum Brno.

Město s ní ukončilo spolupráci a její pobočka v Břeclavi končí. „U TyfloCentra jsme shledali několik závažných nedostatků a tuto organizaci nadále podporovat nebudeme. Poskytovanou službu nahradí od 1. července Tyfloservis, o.p.s. tak, aby sociální práce s nevidomými zůstala v Břeclavi nepřerušená,“ uvedl místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.

Proti tomuto vyjádření na webu města se ostře ohradila ředitelka TyfloCentra Brno Hana Bubeníčková. Těžce zrakově postiženým v Břeclavi pomáhalo centrum třináct let.

BEZ KONTROLY

Podle ní je ve městě a okolí zhruba šedesát lidí s tímto postižením. Služby centra využívala přibližně dvacet z nich. „Tvrzení o závažných nedostatcích je nepravdivé. Zákon o sociálních službách jsme neporušili. Něco takového může doložit jen řádná kontrola, kterou však úředníci nikdy nepodnikli. Takové tvrzení lze kvalifikovat jako závažné poškozování dobrého jména naší společnosti,“ řekla Bubeníčková.

Břeclavským zastupitelům napsala otevřený dopis a žádá omluvu.

V současnosti v břeclavské pobočce pracuje jedna žena na zkrácený úvazek. Pracovníci centra podle potřeby dojížděli z Brna. To, že řádnou kontrolu úřad nezorganizoval, potvrdil i mluvčí města Jiří Holobrádek.

„Nicméně na základě návštěv pracovníků městského úřadu jsme zjistili, že stanovené otevírací hodiny zařízení nejsou dodržovány. Paní, která břeclavskou pobočku vedla, neměla kvalifikaci sociálního pracovníka. Nemohla tedy klientům poskytovat služby jako sociální pracovník,“ zmínil.

Tvrdí, že letos si Tyflocentrum nepodalo žádost o podporu ve stanoveném termínu. „Ve výjimečných případech lze poskytnout individuální dotaci, ale vzhledem k výše uvedeným skutečnostem k této možnosti město nepřistoupilo,“ uzavřel mluvčí.

Bubeníčková pochybení odmítá. „Pokud by nastala, je přece normální se o nich bavit a snažit se sjednat nápravu. Břeclavští úředníci jednali naprosto svévolně. Víme, že na dotaci není právní nárok. Kdyby nám to sdělili ve smyslu, že nemají peníze, pochopíme to,“ prohlásila.

Vedení Břeclavi je přesvědčené, že Tyfloservis dokáže poskytovat služby v potřebném rozsahu. Obě společnosti v Břeclavi a okolí dosud úzce spolupracovaly. Každá však nabízela nevidomým jinou péči. „Jak moc se změna zrakově postižených v Břeclavi dotkne, nedokážu posoudit. Nabídku TyfloCentra plně zastoupit nedokážeme. Vedení města nás kontaktovalo, ale oficiální stanovisko k tomu ještě nemáme,“ řekla vedoucí brněnské pobočky Tyfloservisu Dana Cichá.

————–

Pomoc těžce zrakově postiženým

– V Břeclavi nabízejí pomoc zrakově postiženým dvě obecně prospěšné společnosti. TyfloCentrum Brno za několik dní ale končí.
– Ve městě pomáhalo postiženým 13 let. Nabízelo průvodcovské a předčitatelské služby, odborné sociální poradenství, sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením.
– Převážná část nákladů na službu je hrazena z dotací a dalších zdrojů, klienti dopláceli podle zástupců centra symbolické částky.
– Služeb centra využívala asi dvacítka lidí. Pobočky má kromě Brna také ve Znojmě, Vyškově a Moravském Krumlově na Znojemsku.
– Od Břeclavi dostala loni společnost dotaci 120 tisíc.

JAN CHARVÁT
Blanenský deník
http://blanensky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.