
Organizace ParaCENTRUM Fenix pomáhá už 15 let lidem, kteří skončili po úrazu páteře na vozíku. Je jedním ze dvou zařízení v republice, které i díky pěnězům z fondů EU postiženým nabízí komplexní rozsah služeb.
Brno – Ve vteřině se mu změnil život. Nasedl na motorku a pak se probudil až v nemocnici, kde se od lékařů dozvěděl zdrcující zprávu. Při vážné nehodě si poranil míchu a je ochrnutý.
„Rozbil jsem se na motorce a skončil na vozíku. Samozřejmě to byl pro mě obrovský šok. Myslel jsem si, že spoustu věcí nedám, že to nezvládnu a nepůjde to,“ vzpomíná na deset let starou událost čtyřiatřicetiletý Patrik Herout z Dobřínska na Znojemsku.
Se svým handicapem se však musel naučit žít. Jednou týdně dojíždí na fyzioterapii a ergoterapii do ulice Netroufalky v brněnských Bohunicích. Kde v ParaCENTRU Fenix pod dohledem odborníků cvičí a učí se, aby se o sebe dokázal postarat s minimální podporou okolí.
„S jeho poraněním to vypadalo, že bude celý den odkázaný na asistenta. Ukázali jsme mu činnosti, které může zvládat sám. Cvičí a snaží se. Pomáhá nám instruktor, který je sám osmnáct let na vozíku,“ říká ergoterapeutka Nikol Kothánková.
DVĚ V REPUBLICE
Nezisková organizace ParaCENTRUM Fenix funguje už patnáct let a pomáhá lidem, kteří utrpěli poranění páteře a skončili na vozíku, s návratem do běžného života. I jejich blízkým. V současnosti sdružuje více než 130 vozíčkářů a jejich rodinných příslušníků.
Klientů má už přes 250. „Podobná zařízení, která v naší republice nabízejí ucelený komplex služeb vozíčkářům, jsou jen dvě. Centrum Paraple a my. Každý rok skončí po zranění páteře na vozíku asi tři sta lidí,“ vypočítává ředitel brněnského centra Michal Odstrčil.
Nejčastější příčinou jsou podle něj silniční nehody, pády z výšky, skoky do vody nebo úrazy při sportu. V ParaCENTRU Fenix jim v současnosti pomáhá tým šedesáti lidí. V životě těchto lidí se jedná o zlomový okamžik, na který nejsou připraveni oni ani jejich rodina.
„K nám přicházejí zhruba po ročním kolečku rehabilitací. Nabízíme devětadvacet služeb od sociálního a právního poradenství přes pomoc při hledání práce nebo zařizování bezbariérového bydlení. Máme i bezbariérový byt. Naši zaměstnanci pracují u klientů i přímo v terénu. Snažíme se jim ukázat, že úrazem jejich život nekončí a nejedná se o žádné živoření, ale plnohodnotný život,“ vypočítává Odstrčil. Součástí budovy centra v ulici Netroufalky jsou také čtyři vybavené cvičebny a posilovna.
Neziskové společnosti pomáhají zlepšovat kvalitu nabízených služeb a dovednosti zaměstnanců kromě státních dotací, příspěvků od města, kraje, nadačních fondů a dobrovolných dárců také projekty z Unie. Ten poslední se například zaměřil na vzdělávání zaměstnanců a zefektivnění společnosti. EU na něj přispěla přes 2,5 milionu.
Funguje také jako stážní místo pro studenty několika škol.
Jedním z nich je devatenáctiletý Ondřej Šplouchal. „Studuji třetím rokem v oboru sportovní a rekondiční masér. Chodím sem jednou týdně na praxi a starám se o pacienty, kteří utrpěli úraz páteře. Je to pro mě velká zkušenost a možnost zdokonalit se v přípravě na budoucí povolání,“ říká student zdravotnické školy.
Podle Odstrčila se však ParaCENTRUM dlouhodobě potýká s nedostatkem kapacity a nedostatečným zázemím. Proto připravuje rozsáhlý projekt za bezmála dvě stě milionů korun.
V roce 2021 by měli dělníci v brněnských Kníničkách postavit nové centrum pro vozíčkáře i s ubytovací kapacitou. Pomoci by tak mělo čtyřnásobnému množství postižených než nyní.
„V současnosti je v republice asi devět tisíc vozíčkářů. Řada z nich žije v malých obcích a jedinou dostupnou službou je pro ně praktický lékař nebo pečovatelská služba. To je v řadě případů jen o přežívání. O nějakém zvyšování kvality života nebo soběstačnosti nemůže být řeč,“ dodává Odstrčil.
Velkou část nákladů na výstavbu nového centra mají pokrýt dotace z evropských fondů. „V tuto chvíli máme s magistrátem smlouvu o smlouvě budoucí k odkupu pozemků v Kníničkách a projektovou dokumentaci pro územní řízení na stavební povolení. Intenzivně řešíme financování,“ uzavírá Odstrčil.
JAN CHARVÁT
Brněnský deník
http://brnensky.denik.cz/
Přidejte odpověď