Dotaz: Již asi 5 let mě bolí loket, píchá, vystřeluje do zápěstí, už i prsty mě bolí, dělám těžkou práci manuálně 15 let, ale dnes už pomalu neuzvednu paletu, a když ano, tak je to horší. Brnění, teď už bolí i rameno, ale to ještě není taková bolest jako u lokte a zápěstí …
Odpověď:
K provedení diagnózy je třeba pečlivé vyšetření horní končetiny a odebrání anamnézy, kdy se lékař může zajímat i o další okolnosti, např. zda bolesti bývají horší v noci, zda postižený musí ruce tzv. „protřepat“ k dosažení úlevy, zda jsou prsty oteklé, apod.
Velmi často se v podobných případech, jaký popisujete ve svém dotazu, jedná o přetížení zápěstí a předloktí. Dlouhodobé přetěžování svalů a šlach rukou (uvádíte těžkou manuální práci až 13 let), které je důsledkem často opakovaných pohybů při namáhavé činnosti nebo přetrvávajícího svalového napětí, může vést k velmi nepříjemnému, bolestivému onemocnění svalových úponů. Jde o zánět v místě úponu svalů a šlach na kost, který ovšem není infekční (není způsoben bakteriemi nebo viry). V místě, kde se upíná šlacha nebo vaz na kost, dochází k zánětlivé infiltraci a na ni organismus reaguje bolestí. Diagnózou tedy může být zánět šlach ruky.
Předpokládám, že tyto potíže jste probrala s praktickou lékařkou, máte ovšem také možnost navštívit ortopeda, může být přínosné i vyšetření EMG, které provádí také neurologické ambulance.
Ztišení bolestí se nejčastěji dostaví po vynechání fyzického přetížení, po přechodném znehybnění a po krátkodobém užívání nesteroidních antirevmatik typu Ibalgin, někdy lékař může doporučit i ortézu.
Nejprve se většinou doporučuje léčba rehabilitací, protože se jedná o nejméně agresivní léčbu. Napjaté svaly se dají vhodnými cvičebními technikami uvolnit. Při přetrvávajících potížích může v úvahu přijít elektroléčba, ultrazvuk, laser a další metody. Rehabilitace je zaměřeno na uvolnění úponu a potlačení zánětlivé reakce. Pokud se stav nadále nelepší, mohou se aplikovat obstřiky, které sice okamžitě zaberou, ale vhodné jsou pouze v krajních případech.
Někdy je definitivním řešením úponových bolestí až operace, při které se sval upne na jiné místo a bolestivé místo se tak uvolní. Pro doporučení lékaře k operaci hraje roli typ pacienta, jeho reakce na léčbu a míra zatěžování končetiny.
Známy jsou i alternativní a doplňkové metody léčby jako akupunktura, akupresura nebo enzymatická terapie, a je možné jich využít, i když výsledky nejsou podle lékařů většinou nijak přesvědčivé. Svoji roli při těchto alternativních technikách hraje i psychologický účinek. Pokud má pacient pocit, že mu to pomáhá, není rozumné mu to rozmlouvat, a to i z toho důvodu, že alternativní léčba obvykle nemá nežádoucí vedlejší účinky, nepoškodí pacienta.
MUDr. Jan Činčura
Přidejte odpověď