Domov Sluneční dvůr se snaží zapojovat zdravotně postižené ženy do běžného života. I proto se organizace už několik let účastní vánočních prodejních trhů.
Liberec – Potěšit své blízké pod vánočním stromkem ručně vyráběnými mýdly, svíčkami, plyšáky i dekorativními předměty mohou ti, kteří se vydali na trhy do budovy libereckého krajského úřadu. Stánky si tam připravila zařízení sociálních služeb působící v Libereckém kraji.
„Produkty vyrábělo asi sedm klientek. Ale musíme jim dopomáhat, protože by to samy nezvládly. Ony většinou lepí, zdobí nebo natírají šišky a podobné předměty,“ popisuje Veronika Svárovská z Domova Sluneční dvůr v Jestřebí na Českolipsku, kde pracuje už jedenáct let.
ZRUČNÝCH KLIENTEK PRÝ UBÝVÁ
Tato organizace, která poskytuje pobytové sociální služby ženám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, se tak na několik dní před trhy proměnila na vánoční dílnu. „Přípravy probíhají neskutečně chaoticky, jelikož je to vždycky na poslední chvíli. Zručných klientek ubývá, takže to většinou musejí nahradit zaměstnanci. O to je to těžší,“ hodnotí Svárovská přípravy.
Domov Sluneční dvůr byl jednou z 93 organizací, která se letos na akci přihlásila.
„Pro nás je samozřejmě důležité to, že sociální služby mají možnost se prezentovat a že jejich klienti mají možnost ukázat, co vytvořili,“ říká náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. Vysoká účast nejen ze strany organizací je podle něj dána tím, že trhy se za dobu, co je Liberecký kraj organizuje, už staly tradicí.
Ačkoliv ručně vyráběné předměty bezesporu potěší kupce, při jejich tvorbě se pečovatelky setkávají s obtížemi. „Klientky jsou čím dál méně ochotné se zapojovat. Musíme je proto motivovat tak, že jim potom za odměnu něco koupíme. Letos jim asi za odměnu uděláme zmrzlinové poháry. Z toho mají vždycky radost,“ popisuje Svárovská.
POZITIVNÍ VLIV NA ZAČLEŇOVÁNÍ
Zapojování se do podobných akcí však podle motta Domova Sluneční dvůr má na ženy, které sem přicházejí, pozitivní účinky. „Cílem je podporovat klientky v začleňování do běžné populace a v souladu s tím je motivovat k činnostem, které tomuto napomáhají,“ hlásají oficiální webové stránky organizace.
Peníze z prodeje na trzích putují přímo zařízením sociálních služeb. Ta je následně využívají především k nákupu výrobního materiálu na další ročníky. „Vyděláme si tak, že pokryjeme to, co dostaneme od pana ředitele na výrobky. Pak můžeme koupit další věci na keramiku a předměty na další vyrábění,“ vysvětluje Svárovská.
DOMINIKA GLASEROVÁ
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/
Přidejte odpověď