Podle odhadů trpí pravidelnými bolestmi hlavy až milion Čechů. Migréna může ale postihnout i zrak. Jak se oční migréna projevuje, co ji spouští a může trvale poškodit zrak?
„U oční migrény se jedná o krátké záchvaty snížené zrakové ostrosti, respektive dochází k vidění různých zrakových vjemů. Člověk může vidět například blikající světla, záblesky, třpytivé útvary či mžitky. Oční migréna se může projevit i částečnou nebo úplnou ztrátou vidění na několik minut. Často jí předcházejí bolesti hlavy nebo je jimi doprovázena. Záchvat oční migrény trvá několik minut a zrak se pak vrátí do normálu. Vznik oční migrény je způsoben náhlým přechodným zúžením cév, které sníží přítok krve do oka. Spouštěčem může být například stres, kouření, alkohol, dehydratace, hormonální léky, nadměrná fyzická zátěž nebo únava. Většině pacientů pomůže úprava životního stylu, dostatek spánku a eliminace stresu. Základem je vyhnout se spouštěcím faktorům. Ke zmírnění oční migrény pomáhají analgetika, odpočinek v tmavé, tiché místnosti a dostatečný přísun tekutin,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Pokud se u člověka oční migréna objeví, o zrak obavy mít zpravidla nemusí. „I když záchvaty oční migrény na první pohled vypadají děsivě, jsou krátkodobé a neškodné. Podle dostupných výzkumů je jen malé riziko, že snížený přítok krve do oka trvale poškodí zrak. Většinou je oční nález bez abnormalit a zrak se po záchvatu znovu upraví do normálu. Pokud se ale u někoho objeví po odeznění oční migrény porucha nebo zhoršení zraku, je důležité absolvovat vyšetření, protože jsou i další, mnohem závažnější příčiny výskytu oční migrény, které by se měly vyloučit. Nejčastěji se oční migréna vyskytuje u žen většinou mladších 40 let nebo u osob, kde se v rodině klasické migrény vyskytují,“ doplnila Jarmila Šneidrová, lékařka zlínské oční kliniky Gemini.
Tisková zpráva
Přidejte odpověď