Dotaz:
Manžel má amputovanou pravou nohu ve stehně. Má 3. stupeň invalidity. Těžko to doma sám zvládá, i když má pahýl oprotézovaný. Mám nárok na dávky, přestat pracovat a zůstat s manželem doma a starat se o něj?
Odpověď:
Je velice pravděpodobné, že Vašemu manželovi bude příspěvek na péči přiznán. Otázkou je, zda to bude v takové výši, abyste si mohla z finančních důvodů dovolit zůstat doma.
Rozhodně si o něj ale zkuste zažádat na Vaší pobočce Úřadu práce. Celý proces přiznávání příspěvku na péči bude probíhat tak, že po podání žádosti bude u Vás doma sociální pracovník z ÚP provádět sociální šetření, které bude zaměřené na to, v kolika základních životních potřebách potřebuje Váš manžel Vaši pomoc.
Poté se celé řízení dostane před Lékařskou posudkovou službu ČSSZ, která na základě sociálního šetření a zdravotní dokumentace zaslané ošetřujícím lékařem Vašeho manžela rozhodne o výši příspěvku.
Deset základních životních potřeb:
Mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
Příspěvek na péči se přiznává ve čtyřech stupních:
– I. stupeň – lehká závislost – každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při 3 nebo 4 základních životních potřebách (příspěvek ve výši 880, Kč měsíčně)
– II. stupeň – středně těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 5 nebo 6 základních životních potřebách (4.400,/měsíc)
– III. stupeň – těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 7 nebo 8 základních životních potřebách (8.800,/měsíc)
– IV. stupeň – úplná závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 9 nebo 10 základních životních potřebách (13.200,/měsíc)
Jiří Marek
invArena
Jak je to s hodnocením stupně postižení ? Dne 14. 6. 2018 mi V Ústí schválili průkaz s označením TP, ale zároven že jsem osoba se středně těžkým postižením. A podotýkám že si nedojdu ani na nákup , neot ujdu sotva tak 60 metrů. Děkuji.