Už 6 provozovnu pro handicapované otevřelo na jižní Moravě družstvo invalidů MYJÓMI. V chráněné dílně v Miroslavi na Znojemsku pracuje zhruba 20 lidí převážně z domovů pro zdravotně postižené z okolních obcí. Přestože je většině z nich kolem 50 let je to jejich vůbec první zaměstnání.
ilustrační snímek
Česká televize Miroslav – reportáž
7 hodin ráno, domov pro postižené na zámku v Břežanech. Už je tu nachystaná skupinka 5 lidí. Jdou na autobus a jedou do práce.
osoba
Že jsme rádi, že jedeme konečně do práce.
redaktorka
To co je pro ostatní naprosto běžné, bývá pro ně často výzva. Prvních pár dní jezdili s doprovodem. Teď po 2 týdnech už to zvládají sami.
Olga KOKTOVÁ
Těšíme se. Vždycky s Vlastinkou do práce.
Vít JANKŮ, ředitel, Domov pro osoby se zdravotním postižením
To je právě to, že se potkávají s tím běžným světem, že jsou jeho součástí. V tom autobuse jezdí s běžnými lidmi už je přijali mezi sebe. A to je pro ně obrovskej moment.
osoba
Tady už jsme v Miroslavi.
Martina TLACHOVÁ, redaktorka
V chráněné dílně se potkávají s kolegy z domova v Tavíkovicích. Společně tu pak balí dřevitou vlnu. Podestýlku pak dodávají do zverimexů.
osoba
Vlastičko taky vždycky jeden sáček a zase naplnit jako jsme to vždycky dělali ano?
Michal KUČERA, předseda představenstva, Myjómi.
Po těch zaměstnancích našich nevyžadujeme časové normy. Z toho vlastně máme ten příspěvek i na mzdu, abychom se mohli více věnovat pracovníkům, takže tady máme asistenty.
Jan OTÁHAL
Moc se mi tady líbí, je tady veselá partie a práce je zábava.
redaktorka
Chráněná dílna v Miroslavi je 6 takovou na jižní Moravě. Další je v Břeclavi a 4 potom v Brně. Celkově jen na jihu Moravy zaměstnává organizace MYJÓMI skoro 2 stovky lidí. Kromě balení dřevité vlny taky šijí, pracují v montážní dílně a nebo míjí auta. Počet pracovních míst pro zdravotně postižené obecně stále roste. Zatímco v roce 2010 jich bylo po celém Česku jen 1850, loni už více než 13 tisíc. Nejvíce možností je v Praze a pak hned na jižní Moravě. Přispívá na ně stát. V Miroslavi to pokryje zhruba polovinu nákladů, zbytek si musí dílna vydělat sama.
Vít JANKŮ, Zámek Břežany
Oni chtějí opravdu být součástí té společnosti, nechtějí být žádná béčka, jenom tím, že jsou zdravotně postižení.
redaktorka
A taky už pomalu plánují co si za první výplatu koupí.
Olga KOKTOVÁ
Malovátka se ráda maluju a nějakou panenku.
.
Přidejte odpověď