Navzdory miliardám vyloučených lokalit přibylo

Téměř 60 miliard korun vyplatilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v letech 2012 až 2016 na podporu bydlení, problém sociálního vyloučení se však prohluboval. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Kontroloři se zaměřili na podporu bydlení nízkopříjmových či jinak ohrožených skupin obyvatel v letech 2012 až 2017. Podpora v oblasti bydlení zahrnuje množství nástrojů, které má v kompetenci řada subjektů státní správy i samosprávy. Podle NKÚ působí pomoc ze strany jednotlivých subjektů často izolovaně a bez vzájemné provázanosti.
NKÚ konstatoval, že množství vyplacených peněz rostlo, v roce 2012 MPSV rozdělilo více než osm miliard korun, v roce 2016 to bylo přibližně 13,7 mld. Kč. »I přes takto velký objem peněz vzrostl počet sociálně vyloučených
lokalit,« uvedl NKÚ. Zatímco v roce 2006 bylo v ČR 310 těchto lokalit a žilo v nich 80 000 lidí, v roce 2015 šlo už o více než 600 sociálně vyloučených lokalit se 115 000 obyvateli.

Příspěvek a doplatek na bydlení sjednotit

Většinu peněz na podporu bydlení MPSV rozdělilo formou příspěvku a doplatku na bydlení. »Tyto podpory snižují
množství lidí ohrožených chudobou, příčinu problému řešit nepomáhají,« odhalila kontrola. Z ní vyplynulo, že ani jedna z těchto dávek příjemce nemotivuje – osoba bez příjmů dostává více než osoba s určitými příjmy, zároveň příspěvek a doplatek na bydlení stát vyplácí po neomezenou dobu. Ukázalo se také, že stále existují možnosti, jak v rámci této pomoci čerpat více peněz, než na kolik by měl mít příjemce skutečně nárok.
NKÚ podle stínové ministryně práce a sociálních věcí Hany Aulické Jírovcové (KSČM) přesně popsal situaci, kterou poslanci znají a na kterou v minulém volebním období upozorňovali. »Věděli jsme, že ministerstvo nedělá důkladnou revizi a nereaguje na aspekty, které přinášela praxe. Poslanci KSČM ve Sněmovně apelovali na ministerstvo, aby se touto problematikou
zabývalo, protože si tu situaci, která je nejhorší především v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji, plně uvědomujeme,« řekla poslankyně našemu listu. Z praxe je podle ní jasné, že pobírání příspěvku a doplatku na bydlení je opravdu špatně nastaveno, a proto je tato problematika také jedním z témat v rámci vyjednávání o možné podpoře vládě. »Chceme se soustředit na sjednocení těchto dvou dávek do jedné tak, aby bylo zamezeno jejich zneužívání a aby byl omezen byznys s chudobou, který bohužel i díky těmto dávkám a přístupu MPSV v minulém volebním období rozkvétal,« řekla Aulická.
Podotkla, že bývalé vedení resortu možné legislativní změny vnášelo do zákona o sociálním bydlení, který však předložilo do Sněmovny v takové podobě, že ho nebylo možné podpořit. »V každém případě zákon o sociálním bydlení je potřeba, ale musíme si uvědomit, že není pro nepřizpůsobivé, ale pro lidi, kteří opravdu potřebují příspěvky v nouzi.
Zneužívání byznysu s chudobou by se mělo řešit jiným způsobem než zákonem o sociálním bydlení,« dodala Aulická.

Stát zasahuje pozdě

Dalším nástrojem, který má pomoci řešit bytovou nouzi občanů, je sociální práce. Pro sociální pracovníky úřadu práce a sociální pracovníky obecních úřadů nejsou podle kontroly jednoznačně rozděleny kompetence. Zákon o sociálních pracovnících nebyl dosud přijat.
Na podporu sociální práce MPSV v letech 2015 a 2016 rozdělilo krajům a obcím i účelové dotace 550 milionů korun, a to hlavně na zvýšení počtu sociálních pracovníků. Množství pracovníků se ale nezvýšilo, stále jich bylo zhruba 1500, což není ani třetina z optimálního počtu.
Podle mluvčího MPSV Vladimíra Řepky vedení resortu chystá zákon o sociálních pracovnících předložit a novelizací projde také zákon o sociálních službách. Již nyní prý ministerstvo jedná s kraji, aby byla nastavena jednotná platforma sdílení dat a byly propojeny informační systémy s cílem koordinovat sociální služby a sociální práci.
Podle Aulické stát zasahuje pozdě. »Stát by měl na situaci reagovat rychleji, problém je, že nám chybí celková strategie v jednotlivých resortech. Dokud ji nebudeme
mít, tak budeme stále všechno hasit až na poslední chvíli,« dodala Aulická.

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.