Žít s hendikepem není snadné

„Lidé se zdravotním postižením to mají v životě těžší, ale mnozí z nich se s tím dokáží vyrovnat a snaží se zapojit do běžného života,“ soudí Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotní postižením.

Mnoho z nich si našlo práci, a i podniky jsou finančně zvýhodňovány, když zaměstnávají tyto spoluobčany.
Lidé se zdravotním postižením dnes běžně cestují, řídí automobily, zastávají vysoké funkce, sportují. Ostatně olympiády, ať již letní nebo zimní, jsou důkazem, že i lidé se zdravotním postižením mohou být vynikajícími sportovci. A často jde o výkony, které zaslouží ještě větší uznání a obdiv než u zdravých sportovců.

Lékaři se shodují v tom, že u zdravotně postižených osob vždy nejvíc záleží na tom, jak se vyrovnají se svým hendikepem a jak jim pomůže nejbližší okolí, přátelé, rodina.
Psychika je hlavní. Naučit se s postižením žít. Kdo to dokáže, zvítězí sám nad sebou a nad svým zdravotním omezením,“ soudí psycholog Karel Humhal z Prahy.
Podle něho a dalších psychologů takový člověk pak s nadhledem překonává překážky, které mu život přichystá. U vozíčkářů jsou to například bariérové vstupy na úřady, do divadel, kin, ale i do nemocnic a ordinací, které jsou často v domě bez výtahu třeba ve třetím patře.

Schodišťové sedačky

Zdravotně postižení mají dnes velké množství pomůcek, které jim usnadní život a také mohou mít osobního asistenta, který je doprovodí například na úřady.
Dnes už jsou například běžné i v rodinných domech schodišťové sedačky, které se dají namontovat na téměř každé schodiště a dotyčný, který nemůže sám chodit nebo chodí velmi obtížně, se dostane z patra do patra.
Ve srovnání s vyspělými státy západní Evropy ale máme co dohánět v občanské vybavenosti a v celkovém pohledu na jejich všestranné zapojení do společnosti, i když se za posledních dvacet pět let pro zdravotně postižené udělalo v Česku hodně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.