Ještě donedávna byl Neratov v Orlických horách Bohem zapomenutým místem. Stačil však entuziasmus faráře Josefa Suchára a už má Neratov dva svaté patrony. Jedním je Panna Marie, jež drží ochrannou ruku nad zdejším kostelem. K ní se loni přidal i sv. Augustin, patron všech pivovarníků. Neratov se totiž téměř po třech staletích dočkal pivovaru.
ilustrační snímek
Poprvé se o jeho zbudování pokusili cisterciáci, kteří jej ve 20. letech 18. století chtěli vystavět společně s kostelem. „Nakonec jim to radní zatrhli. Duchovním otcem obnovy této myšlenky se před deseti lety stal opravdu duchovní otec – farář Josef Suchár,“ zavzpomínal finanční a obchodní manažer Sdružení Neratov Antonín Nekvinda (na snímku). Minipivovar jako další z projektů sociálního podnikání Sdružení Neratov má pomoci lidem s postižením a přispět k finanční soběstačnosti obce. „Samotný pivovar vyšel na 12 milionů korun a několik set tisíc stálo dovybavení,“ dodal Antonín Nekvinda. Ještě než položili základní kámen pivovaru, měli Neratovští štěstí, že se do projektu přihlásil sládek v důchodu Jiří Gross. „Jsme rádi, že ho tu máme. Vaří opravdu dobré pivo. Navíc ryze české. Chmel je žatecký, slad z Prostějova a voda je naše místní,“ nechal se slyšet Antonín Nekvinda u jednoho ze šesti tanků a ochutnal novou várku dvanáctky.
Ta je hlavním hnacím motorem pivovaru a tvoří dvě třetiny produkce. Jednu třetinu produkce má sládek Jiří Gross spolu s podsládkem Markem Wolfem vyhrazenu na „desítku“ a speciály. „Na Velikonoce připravujeme čtrnáctku Jantar,“ dodal Antonín Nekvinda s tím, že na výrobě piva se podílí i několik ze 190 zdravotně a psychicky nemocných klientů Sdružení Neratov. „Když jsme se do tohoto projektu pouštěli, byla naše hlavní myšlenka ta, že nechceme dělat nic pro naše klienty, ale spolu s nimi,“ doplnil obchodní manažer. V pivovaru našlo práci sedm postižených. Jejich pracovní náplní je sanitace, polepování a plnění plastových lahví zlatavým mokem. „O tuto práci je velký zájem. Ale musíme vybírat tak, aby neupíjeli,“ řekl s úsměvem Antonín Nekvinda, který sám chodí denně do pivovaru „upíjet“. „Mám to v popisu práce. Navíc v našem návodu je svatá pravda, že chlap má vypít dva půllitry denně,“ zakamufloval své upíjení obchodní manažer, který doufá, že příští rok půjdou peníze z piva na další projekty Sdružení Neratov.
„Tento rok je vyčleněn na splacení úvěru. Jsem rád, že je o naše pivo zájem a náš plán se snad vyplní,“ doplnil Nekvinda a poodhalil další plány pivovaru, který nedodává zlatavý mok jen do místní hospody, ale i do okolních obchodů a hospůdek: „Na léto chceme u pivovaru otevřít zahrádku a speciálně pro cyklisty vařit sedmi či osmistupňové pivo.“
Chrudimský deník
http://chrudimsky.denik.cz/
Přidejte odpověď