Během jízdy mi trasér hlásí, kde je to zledovatělé

ilustrační foto: svilen001 sxc.hu

Když si Ester Ledecká jela pro druhé zlato, Tadeáš Kříž si přivstal, aby závod stihl. Teď možná pojede na stejném svahu. Je totiž jedním ze čtyřiadvaceti českých sportovců, kteří budou reprezentovat české barvy na paralympijských hrách v Pchjongčchangu.


Dvaadvacetiletý Tadeáš Kříž, student olomoucké fakulty tělesné kultury, bude bojovat v disciplínách alpského lyžování: slalom speciál a obří slalom.
Olympiádu si chce především užít a nasát nové zkušenosti. „Nejvíc budu spokojený, když předvedu to, na co jsem zvyklý, nebo co jsem ukázal v posledních závodech,“ říká Tadeáš Kříž.

DIVOKÁ KARTA

Ambice s vidinou olympiády na začátku vůbec neměl.
„Nepočítal jsem s tím, i když někteří říkali, že jsem šikovný a že ta možnost je. Soustředil jsem se na každý závod i trénink. Teď pojedu na divokou kartu, to znamená, že po finálním propočtu byla v týmu ještě volná místa, a tak můžu jet. Jede nás tam šest alpských lyžařů, tři tělesně a tři zrakově postižení,“ pokračuje.
Zrakově postižený závodník lyžuje teprve dva roky. Na lyže se postavil až díky kurzu na olomoucké fakultě. „Potom, co se mi zrak zhoršil, jsem na lyžích nebyl.
Nebál jsem se ani tak o to, že bych to nezvládl, ale spíš, abych na sjezdovce neohrožoval okolí. Bílý terén pro mě mnohdy splývá, a to je to nejnáročnější. Vedoucí kurzu mi sehnal traséra, se kterým jsem týdenní lyžování absolvoval, a pak mi nabídl tuhle možnost, že se bude rozjíždět závodní skupina,“ popisuje začátky. Zatím se může pochlubit titulem mistra republiky 2017 a letos ve slalomu a obřím slalomu skončil se stříbrem.

POMÁHÁ TRASÉR

Vysvětluje, že v Pchjongčchangu si trasu nejprve projede a zeptá se na zkušenosti ostatních závodníků. „Trasér jede vždy přede mnou, v ideální stopě. Během jízdy mi do sluchátek hlásí, kde je to zledovatělé, kde je jaký sklon či nahrnutý sníh. Já to totiž v té rychlosti a s tím, jak vidím, nestíhám vnímat. I proto jede přede mnou,“ vysvětluje způsob jízdy student aplikovaných pohybových aktivit, který ještě nedávno slavil úspěchy především ve světě biketrialu.
Dokonce se stal mistrem Evropy. „Jako zdravý jsem začínal s biketrialem, kolo mě baví od mala. Chtěl jsem se k tomu vrátit, i kdybych měl jezdit o nějaké kategorie níž. Minulý rok jsem si ale troufl i na tu nejprestižnější, kterou jsem nejezdil ani jako zdravý. Nakonec jsem obsadil osmé místo a dá se říct, že jsem byl osmý nejlepší v České republice. Ovšem je třeba říct, že primárně tenhle sport pro handicapované vůbec není.“
Před pěti lety byla Tadeáši Křížovi diagnostikována Leberova hereditární optická neuropatie. „Mám úbytek očního nervu a obrysové rozostřené vidění. Stalo se mi to v podstatě ze dne na den, mezi druhým a třetím ročníkem na střední škole. Ze začátku to bylo náročné. Hodně mi pomohla rodina, zařídila mi kompenzační pomůcky, abych mohl fungovat,“ vzpomíná mladík.
Ve škole ze začátku výuku jen poslouchal, minimálně se zapojoval do hodin, chodil domů často hodně unavený. „Zmáhalo mě to, snažil jsem se očima něco hledat a nešlo to. Teď už vím, jak s tím trochu pracovat,“ vysvětluje a přidává, že bez podpory rodiny by dnes nebyl tam, kde je. „Rodina se mě snažila podpořit ve všem, co jsem dělal. Říkali mi, abych kolo zkusil, že budu jezdit jen rekreačně, a postupem času jsem zase stoupal v úrovních nahoru, až jsem se loni dostal do té nejprestižnější,“ přikyvuje.

VYHLÍDKA DO BUDOUCNA

Na paralympijské hry se těší, rodina a přátelé mu budou doma v Hodoníně držet palce. „Bude tam spousta zkušenějších jezdců, od kterých mám výkonnostní odstup, jedu tam hlavně pro zkušenosti. Lyžování bych se chtěl věnovat i dále,“ přemítá Tadeáš. Olympijské hry sledoval, jak to šlo. „Na Ester Ledeckou na snowboardu jsme si přivstali. Podívali jsme se a pak jsme šli závodit my,“ uzavřel.

Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.