Abeceda pro hluchoslepé

Jak se žije hluchoslepým alespoň částečně zobrazuje nová výstava technického muzea v Brně. Od zítřka je možné si tam vyzkoušet komunikaci lidí s tímto postižením. Rukavice s takzvanou lormovou abecedou se používá dosud po celém světě. Vynalezl ji v 19. století rodák z Mikulova Hieronymus Lorm.

Kristýna BŘEZOVSKÁ, redaktorka
Červenobílá hůl, pomocnice při chůzi a zároveň signál pro ostatní, že její majitel je hluchoslepý. S tímto handicapem žil v 19. století i rodák z Mikulova.

Dana VEDRA, kurátorka výstavy
Hieronymus Lorm byl hluchoslepý spisovatel a filozof, který se proslavil jako tvůrce prstové dotykové abecedy pro hluchoslepé.

redaktorka
Vyzkoušet si abecedu, která se používá do dnes a po celém světě mohou návštěvníci nové výstavy technického muzea v Brně.

Dana VEDRA, kurátorka výstavy
Z hluchoslepým komunikujeme většinou pomocí levé ruky, Lormovou abecedou, která je založena na stiscích a dotycích dlaně. Je tady několik menotechnických pomůcek. Například písmenko S se značí takhle kolečkem, říkáme tomu sluníčko, pak máme tady R to je takové rrrr, jako kdyby takové vibrování rychlé.

Kristýna BŘEZOVSKÁ, redaktorka
Lidé s postižením sluchu a zraku se této komunikaci naučí díky pomocné rukavici. A v roce 2013 navrhl výzkumný ústav v Berlíně prototyp elektronické rukavice. S její pomocí mohou takto handicapovaní psát zprávy na mobilním telefonu nebo třeba na sociální sítě. Novinku výstava představí zatím jen na videu. Život se smyslovým handicapem ale můžou návštěvníkům přiblížit třeba speciálně upravené brýle, po jejíchž nasazení uvidí své okolí omezeně. Tak, jakoby měli nějaký typ zrakového postižení. Kristýna Březovská, Česká televize.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.