Boccia otevírá lidem s hendikepem dveře do světa sportu. A třeba i na paralympiádu

Jo! Přesně tak se radovali hlasitým výkřikem hráči boccie po povedeném hodu, když se jejich míč zastavil kousek od bílého Jacka.
„Krásný hod,“ ztrácela se slova uznání z publika v hlasitém potlesku.


Velké Meziříčí hostilo o víkendu první kolo Národní soutěže v boccie České federace Spastic Handicap. V tělocvičně velkomeziříčské třetí základní školy ho pořádala Tělovýchovná jednota (TJ) Dětského střediska Březejc.
Boccia je paralympijský sport. Je určený lidem s nejtěžším stupněm tělesného postižení, které je označované jako spasticita.
Boccia je sport uzpůsobený i pro sportovce, kteří mají postižení tak značné, že ani nemohou házet míčkem. Jsou upoutáni na vozík, nemají žádnou hybnost v rukách a míč do hry uvádějí pouze pohybem hlavy ze speciální rampy.
„Pro tyto hráče možnost sportovat znamená hrozně moc, protože oni toho jinak v životě příliš nemohou.
Boccia jim otevírá svět sportu, v kterém se potkávají se stejně postiženými. Mohou si dokázat, že jsou v něčem dobří,“ poukázala Monika Doskočilová z TJ Dětského střediska Březejc.
Bocciu už jedenáct let na ligové úrovni hraje Pavla Třísková. „Je to úžasný sport, napínavý do posledního hodu. Je i fyzicky náročný, snažím se pravidelně trénovat.
Já mám navíc ve své kategorii za soupeře samé chlapy, tak se jim snažím vyrovnat,“ usmála se reprezentantka TJ Březejc. Smutek z prvního prohraného zápasu na turnaji rychle hodila za halvu.

PRŮPRAVA PRO ŽIVOT

„Samozřejmě mě prohra mrzí, zvláště když jsem dokázala ze stavu jedna pět srovnat před poslední směnou na pět pět. Ale hlavní je si zápas a vlastně celý turnaj užít.
Potkat se s kamarády,“ prohlásila Pavla Třísková s tím, že boccia je pro ni dobrou průpravou pro život. „Sport učí člověka přijímat od života to dobré – výhry, ale i porážky,“ dodala hráčka, kterou nemoc upoutala na invalidní vozík.
Kdo chce v boccie něčeho dosáhnout, musí trénovat.
„Když chcete být opravdu dobrý, tak musíte být třikrát čtyřikrát týdně v tělocvičně. Můžete mít talent, ale stejně musíte mít naházeno, abyste získal potřebnou přesnost a jistotu,“ řekla Monika Doskočilová, která je trenérkou Pavly Třískové.
Bocciu v soutěžích České federace Spastic Handicap hraje zhruba sto sportovců v Česku. Do velkomeziříčské třetí základní školy přijelo padesát devět hráčů. Na Vysočinu do Velkého Meziříčí se přitom hráči boccie rádi vracejí. Ve třetí základní škole mají ideální podmínky v podobě velkorysých bezbariérových prostor. V národních kolech boccie se mohou hendikepovaní sportovci propracovat do reprezentace. Tím se jim prostřednictvím mezinárodních turnajů otevírá šance zúčastnit se paralympijských her.

JIŘÍ MAREK
Jihlavský deník
http://wwwjihlavsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.