Počet lidí s touto chorobou v poslední době výrazně stoupá. Částku ve výši tři tisíce korun věnuje město Ždírec nad Doubravou Zdeňku Chourovi z Havlíčkobrodska na realizaci projektu Důstojný život s Alzheimerovou chorobou, který se uskuteční na území města Ždírec nad Doubravou.
Ždírec nad Doubravou – „Přednášky Zdeňka Choury jsou hlavně u seniorů velice oblíbené a hojně navštěvované, proto již třetím rokem jeho aktivity podporujeme mezi jiným i finančně,“ sdělil starosta Ždírce Jan Martinec.
POMOC PRO RODINY
„Jedná se o projekt Důstojný život s Alzheimerovou chorobou, který propojuje aktivizační služby pro seniory a pečující rodiny. Zaměřuji se na seniory v Domech s pečovatelskou službou, klubech seniorů, na aktivní seniory i rodiny pečující v domácím prostředí o blízké s jakýmkoliv typem demence. Pomáhám rodinám hlavně v počátku péče a snažím se jim nabídnout návštěvu v alzheimer poradně na Vysočině,“ popsal stručně poslání projektu Zdeněk Choura, krajský koordinátor péče o nemocné.
Tento projekt vznikající za podpory České alzheimerovské podpospolečnosti (ČAS) probíhá na území pěti krajů. „Zdeněk Choura obdržel od společnosti ocenění Zlatá vážka,“ zdůraznil garant projektu za ČAS Jitka Suchá.
Projekt Důstojný život s alzheimerem probíhá formou poradenských dnů pro pečující rodiny, které se starají o nemocné s různým typem demence v počátečním stádiu. Řeší krizové situace a aktuální problémy v rodinách. „Nemoc jednoho z členů domácnosti změní chod celé rodiny. Někdy jsou příbuzní nemocného nuceni řešit situaci, jak pomáhat, a při tom si udržet práci. Takže s rodinou řešíme, jak vytvořit pro nemocného speciální režim i jak využít další sociální služby,“ dodal Choura. Svoje služby nabízí klientům v poradně v Havlíčkově Brodě, Ždírci u Polné, ale i v Sobíňově.
Další částí projektu je posilování paměti přímo u seniorů s cílem zesílit koncentraci a paměť dlouhodobě udržet. Ve Ždírci pořádá Zdeněk Choura například poradenské dny a přednášky pro klienty domu s pečovatelskou službou.
Podle České alzheimerovské společnosti počet lidí s touto chorobou stoupá. Alzheimer se objevuje někdy už u lidí po padesátce. V roce 2050 by se současný počet 130 tisíc osob trpících nějakým syndromem demence měl zvýšit až na 250 tisíc. Cvičení a udržování paměti může postiženým ale prodloužit období samostatnosti a zpomalit postup nemoci.
ŠTĚPÁNKA SAADOUNI
Havlíčkobrodský deník
http://havlickobrodsky.denik.cz/
Přidejte odpověď