Již začátkem letošního roku pro svěřence MCT CZ, z. s., v doprovodu rodičů uspořádalo Město Domažlice setkání na radnici, během kterého byly oceněny děti a mládež se zdravotním postižením a chronickým onemocněním.
Domažlice – V obřadní síni města je přivítali místostarostové Zdeněk Novák a Stanislav Antoš. Děti od nich obdržely knihy s věnováním a drobné dárky, které jim udělaly skutečně velkou radost. Jejich rodiče si mohli neformálně pohovořit s představiteli města o svých problémech a názoru na postoj k lidem s postižením.
Za organizaci MCT CZ, z. s., byla přítomna Jaroslava Hlaváčková, která je nejenom jednatelkou, ale také trenérkou plavání dětí a mládeže se zdravotním postižením a chronickým onemocněním. Ohledně organizace MCT CZ, z. s., jsme jí položili několik otázek:
– Jak byste popsala život dětí a mládeže se zdravotním postižením a chronickým onemocněním?
Zdravotně postižené děti a mládež jdou svoji cestou životem s omezením, se kterým se musí naučit žít, musí se učit odolávat nárokům a vlivům okolí. Rodiče, kteří o ně pečují, vynakládají nemalé prostředky na léčbu, dietní stravu, kompenzační pomůcky a jejich vzdělávání. V rámci úspor většinou volnočasové aktivity hendikepovanému dítěti nedopřejí, neboť nejsou schopni pokrýt plně náklady na činnost.
– Plavání, které s dětmi trénujete, je pro jejich rodiče nákladnou záležitostí?
Příprava a realizace plavání pro ZTP a chronicky nemocné jedince je finančně náročná.
– Co to všechno obnáší?
Vyžaduje si odborně vzdělaný a profesionální tým pracovníků (převážně s vysokoškolským vzděláním a specializací), který je jednou z mnoha podmínek kvalitně poskytované činnosti, pronájmy bazénů s vhodnou teplotou a úpravou vody včetně kompenzačních pomůcek. Dále samozřejmě úzkou spolupráci rodičů, kteří zajišťují přímou péči o dítě (znají zdravotní stav dítěte a dokáží předvídat a reagovat na krizové situace).
– Jak je to v pozdějším věku takového dítěte? Je v průběhu celého života závislým na svém rodiči?
V pozdějším věku je rodič nahrazen asistentem, který je stále přítomen při činnosti svěřence, motivuje ho a je mu nápomocen.
– Co je podle vás hlavním přínosem plavání pro osoby ZTP a chronicky nemocné?
Hlavní přínos plavání pro osoby ZTP a chronicky nemocné spočívá v aktivizaci zúčastněných osob. Cenný a pozitivní vliv má plavání na rozvoj sociálních dovedností, na podporu psychomotorického rozvoje a zlepšení sociálních vztahů. Smysluplné trávení volného času se stane přirozenou součástí jejich života.
– Účastníte se s dětmi i nějakých soutěží v plavání?
V rámci Hnutí speciálních olympiád získali naši svěřenci (mentálně postižená mládež z MCT CZ, z. s.) 2 zlaté, 2 bronzové a 1 stříbrnou medaili na evropském závodě Emil Open 2017.
– Je o aktivity, které pro tuto skupinu dětí a mládeže pořádáte, velký zájem?
Zájem o celoroční aktivity stále roste, počítáme s nárůstem klientů a současně s posílením nových vyškolených pracovníků.
– Jakým způsobem je váš projekt zafinancován?
Naši členové se podílí na financování projektu minimálními členskými příspěvky. Ostatní náklady se snažíme zajistit dotacemi, příspěvky od účastníků jednorázových aktivit, vzdělávacích a tréninkových kurzů. Partnerem s finančním příspěvkem je Město Domažlice.
– Podporuje Město Domažlice vaši činnost ještě nějakým jiným způsobem, než jsou finanční příspěvky?
Samospráva Města Domažlice naši činnost podporuje nejen finančně, ale spolupracuje s organizací i při pořádání veřejných akcí. Veřejnosti nabízíme možnost společné cesty k odstranění stereotypního postoje společnosti vůči lidem se zdravotním postižením.
– O jaké veřejné akce se jedná?
Jsou to besedy a kurzy, v rámci kterých má veřejnost možnost nahlédnout do života osob se zdravotním postižením s cílem posílení sociální integrace.
– Kdo je realizátorem vašeho projektu?
Realizátorem projektu, který byl zahájen již v roce 2005, je MCT CZ, z. s.
JIŘÍ STUDNIČKA
Domažlický deník
http://domazlicky.denik.cz/
Přidejte odpověď