Kolem milionu korun pro nemocné děti vynesl dnes večer v Brně poslední koncert skupiny Chinaski v dosavadní sestavě. Kapelu opustí čtyři z šesti členů. Výtěžek ze vstupného dostane Nadační fond dětské onkologie Krtek a dá je brněnské nemocnici pro děti s rakovinou. Peníze získá i z prodeje části nápojů nebo triček s motivy kapely, řekl Martin Pokorný ze společnosti BrainZone, která Chinaski zastupuje. Nemocnici to pomůže při výzkumu pro šetrnější léčbu.
Kapela bude pokračovat v jiném složení, zůstane v ní zpěvák Michal Malátný a kytarista František Táborský. Naopak odejde trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista Ondřej Škoch a bubeník Ota Petřina. Oficiálně uváděným důvodem je ztráta „vnitřní chemie“.
Diváci zaplnili celé brněnské Sonocentrum, které má kapacitu 1100 lidí. „Máme s kapelou za sebou úspěšné vyprodané turné v arénách. Bylo největší v naší historii. Řekli jsme si, že právě teď je správná chvíle pomoci těm, kteří to potřebují,“ uvedl zpěvák Malátný. Jako cíl si stanovil vybrat co nejvíce peněz. „Všichni do toho jdeme zadarmo. Vzhledem k tomu, že vstupné přijde na 999 korun a kapacita je 1100 lidí, počítáme, že vybereme milion korun. A to je slušná částka,“ dodal Malátný. Po odečtení daně ze vstupného byla částka bezmála milion. Další peníze se přidají z prodeje části nápojů a triček. Nároku na honorář se kromě kapely zřekli i zvukaři, lidé z techniky, vedení Sonocentra nebo společnost, která prodávala lístky.
Nadační fond dětské onkologie Krtek podporuje od roku 1999 Kliniku dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. Právě brněnská klinika peníze dostane. Stará se téměř o polovinu onkologicky nemocných dětí v České republice. „Vzhledem k omezené pozornosti a podpoře státu není pokrok v léčbě dětských nádorů reálný bez finanční pomoci dárců, kterým osud onkologicky nemocný dětí není lhostejný. Bez nich nemůžeme naše projekty a vize dále realizovat,“ řekl přednosta kliniky Jaroslav Štěrba.
Peníze pomohou ve výzkumu méně toxického způsobu léčby. „Klasická léčba u dospělých je chemoterapie a radioterapie, která má v dětském věku své nežádoucí účinky. Hlavním problémem jsou pozdní následky zhoubného nádoru a jeho léčbě v dětství. Dítě se ve velké většině případů podaří vyléčit, ale díky toxicitě onkologické léčby musí pacienti v dospělosti čelit dalším problémům včetně třeba dalšího zhoubného nádoru,“ objasnil Štěrba.
Podle něj však česká dětská onkologie patří ke špičkám v Evropě i ve světě. Lékaři v ČR každoročně odhalí až 350 nových dětských nádorových onemocnění, z nichž téměř polovina končí na klinice v Brně. „V polovině osmdesátých let minulého století jsme měli 15 až 20 procent přežití, dnes jsme na více než 80 procentech,“ dodal Štěrba.
Přidejte odpověď