Institut klinické a experimentální medicíny má naději pro nemocné na umělé výživě. Nové léky by je mohly dostat od hadiček zpět k běžné stravě a to za přibližně 12 měsíců. Nový medikament už dostal první Čech a po měsíci se dostavily pozitivní výsledky. Pacient je bez umělé výživy a přibírá na váze.
Před čtyřmi lety se tehdy osmnáctiletému Jakubovi zcela změnil život. Jeho střeva přestala fungovat. Na vině byla nejen jeho diagnóza, ale i opakované operace. Od dětství totiž trpěl na neprůchodnost střev. Během mnoha výkonů mu museli chirurgové mimo jiné zkrátit tenké i tlusté střevo a mnohokrát také podstoupil operaci kvůli srůstům v břiše. Od té doby začal být odkázaný na každodenní podávání umělé výživy. Byť byl v pohodlí domova, nemohl žít úplně normální život. „V České republice je v dnešní době přibližně 300 pacientů, kteří nemají dostatečně dlouhé nebo funkční střevo a jsou závislí na každodenním podávání umělé výživy. Pro pacienty to není rozhodně nic příjemného, protože musí 24 hodin denně přijímat potravu pomocí hadiček, na které jsou napojeny výživové infuzní vaky. Ty obsahují všechny podstatné živiny, včetně cukrů, tuků, bílkovin a vitamínů, bez kterých by život nebyl možný,“ vysvětluje zástupce přednosty Kliniky diabetologie Centra diabetologie IKEM MUDr. Peter Girman, Ph.D.
Parenterální, neboli umělá výživa umožňuje pacientovi opustit nemocnici, žít ve vlastním prostředí, přesto má mnoho omezení. V těchto dnech ale Jakubovi a i dalším podobným pacientům svitla naděje na úplné vyléčení – díky novému léku se může umělé výživy zbavit a vrátit se naplno do běžného života.
Institut klinické a experimentální medicíny zkouší jako první zdravotnické zařízení v České republice u novou léčbu. Nový lék obsahuje účinnou látku teduglutid. A první závěry dosud publikovaných zahraničních studií hovoří zcela jasně – výsledky nové léčby jsou velmi nadějné po všech stránkách. Velké zlepšení zdravotní stavu je především u pacientů, u kterých je určitá délka střeva zachována a domácí výživa není aplikována každý den. Velkým přínosem teduglutidu je také fakt, že dojde-li ke zlepšení funkce střeva, pacient nemusí dospět do stádia výrazných komplikací, které by mohly skončit transplantací střeva a jater. „Finanční náklady na domácí parenterální výživu jsou poměrně vysoké a pro pacienta je tento typ léčby také náročný, a to nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Velmi mě těší, že se týmu odborníků z našeho Institutu podařilo nalézt řešení a uvést v život ojedinělou léčbu pomocí nového léku. Věřím, že se z této prozatím experimentální léčby stane v budoucnu běžně dostupná metoda pro všechny pacienty a Centrum diabetologie IKEM pomůže ne jednomu, ale hned desítkám pacientů,“ říká přednostka Centra diabetologie IKEM prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.
Pozitivní výsledky se dostavily už po měsíci i u Jakuba. Je bez umělé výživy a přibírá na váze. „První dávku léků dostal pacient už na začátku září a již měsíc je bez potřeby parenterální výživy a má přibližně 4 kg přírůstek na váze. Je to naprosto skvělý pokrok a výsledek, který naprosto předčil naše očekávání. Předpokládáme, že po roční léčbě by se mohla funkce střeva zregenerovat natolik, že by pacient byl schopen vstřebávat živiny jen z normální potravy. Díky zlepšení funkce krátkého střeva může být efekt léčby u určité skupiny nemocných spojen právě s ukončením domácí parenterální výživy, což je z hlediska kvality života naprosto zásadním faktorem. A v dlouhodobém horizontu můžeme hovořit i o nemalé finanční úspoře,“ říká MUDr. Petr Wohl, Ph.D., vedoucí centra domácí parenterální výživy Kliniky diabetologie CD IKEM.
Přidejte odpověď