Jaká jsou prozatím nejlepší sluchadla roku 2017? Na tuto otázku se pokusil odpovědět britský specializovaný server hearingaid.org.uk.
Je to otázka, na kterou se obvykle ptám, a je obtížné na ni odpovědět, píše autor článku bristkého blogu, jenž se věnuje problematice sluchadelm. Podle něj záleží na tom, jaké jsou naše priority a na co u sluchadel hledáme.
Zde je seznam běžných vlastností, které lidé u sluchadel hledají
• Schopnost slyšet hovor v šumu, hluku.
• Co nejlepší poslech televize.
• Co nejpřirozeněji slyšet hudbu.
• Co nejméně nápadné sluchadlo.
• Pokud je sluchadlo vidět, tak aby bylo co nejhezčí.
• sluchadlo, které se snadno používá.
• Nejlepší pro připojení k telefonu, tabletu.
• Nejvyšší všestrannost.
Schopnost slyšet hovor v šumu, hluku.
Vítěz – Oticon Opn1
Kdo sleduje novinky, očekával, že Oticon Opn1 se stane nejlepším sluchadlem poté, co byl uveden na trh letos v červnu. Pokud se jiný výrobce nedokáže vyrovnat v rychlosti zpracování signálu tomuto sluchadlu, zůstane na TOP pozici.
Stříbrná medaile – Resound Linx3D 9
Linx3D 9 nahradil předchozí model Linx2 9 v tomto roce a dosahuje ještě lepší výkonnosti, než předchozí řada. Kvalitou v porozumění řeči v hlučném prostředí se téměř vyrovná Opn1, ale jelikož nevyužívá tak dokonale směrovost, poslech nezní až tak přirozeně jako u Opn1.
Co nejlepší poslech televize
Žádný vítěz zde není, většina sluchadel dělá velmi dobrou práci v poslechu televize. Moje hlavní doporučení – pokud je poslech televize vaší hlavní prioritou a nevyužíváte sluchadla v obtížných prostředích, pak zbytečně neutrácejte za drahá sluchadla. I sluchadla v nižším středním pásmu budou dostatečně kvalitní.
.
Co nejpřirozeněji slyšet hudbu
Vítěz – Bernafon Zerena 9
Proces zpracování signálu bernafonu je jiný než u jiných sluchadel a tato sluchadla zní jinak. Používají systém „Channelfree“, namísto rozčlenění zvuků do kanálů pro jejich zesílení, zpracovávají zvuky jako celek. Zdá se, že vytváří přirozenější zvuk, což je obzvláště důležité pro hudebníky a milovníky hudby.
Stříbrná medaile – Starkey Muse i2400
Starkey Muse i2400 zpracovává zvuky tradičním způsobem pomocí systému kanálů, ale přesto mají pro fanoušky hudby významné vylepšení. Mají totiž tři samostatně definované volby pro nastavení hudby, jednu pro posluchače hudby, druhou pro živou hudbu, koncert, a třetí pro muzikanty, kteří sami hrají.
Co nejméně nápadné sluchadlo
Vítěz – Starkey Soundlens Synergy i2400
Pokud hledáte něco, co není vůbec vidět, pak budete hledat IIC skrytý ve zvukovodu. Starkey je již dlouho známý jako specialista zvukovodových sluchadel a lze říci, že Soundlens je menší než jakákoli jiné sluchadla. Úžasná věc u tohoto konkrétního modelu je, že sluchadlo IIC má plně bezdrátovou funkčnost.
Stříbrná medaile – Phonak Titanium B90
Vyrobeno z titanu, který je tenčí než tradiční sluchadla a menší. Zdá se, že se nyní dokážou vyrovnat Starkeymu co do velikosti. Jsou na druhém místě pouze proto, že nejde o plně bezdrátově funkční sluchadlo jako Soundlens.
Pokud je sluchadlo vidět, tak aby bylo co nejhezčí
Vítěz – Unitron Tempus Pro Kiss
Unitron získal několik ocenění za design a jejich „Kiss“ model je jedním z nejmenších a nejatraktivnějších RIC sluchadel. Zmínili jsme topmodel v řadě „Tempus Pro“, ale je důležité si uvědomit, že všechny modely řady Tempus mají design „Kiss“,a to i nejzákladnější (a nejméně drahý) Tempus 500 Kiss
Stříbrná medaile – Widex Unique 440 Passion
Design Widex „Passion“ byl vždy mezi mými oblíbenými RIC skluchadly. Pokud sluchadlo může být hezké, tak toto je. Není ale první, protože technologie uvnitř není tak atraktivní, řada Widex Unique nebyla dobře přijata a novější řada Widex Beyond, kterou firma řadu Unique rychle nahradila, je k dispozici pouze ve větším formátu „Fusion2“, jenž není tak hezký jako „Passion“
sluchadlo, které se snadno používá
Zde není jasný vítěz, ale existuje několik faktorů, které je zde třeba zvážit. Pokud nejste dosti obratní a máte potíže s zvukovodovým sluchadlem, pak polomušlový tvar „half-shell“, je často nejsnadněji obsluhovatelný. Snadno se také obsluhuje RIC sluchadlo a také má řadu dalších výhod. Pokud máte problémy při výměně baterií sluchadla, pak zvažte znovunabíjecí modely – „rechargeable“.
Pokud obratnost v ovládání sluchadla není problém a chcete jen něco přímočarého, jednoduššího v uživání, kdy není zahrnuto např. dálkové ovládání, změny programů apod., pak téměř všechny sluchadla střední a vyšší třídy mají slušné „plně automatické“ funkce, které se adaptují vašemu zvukovému prostředí.
Nejlepší pro konektivitu
Vítěz – Resound Linx3D 9
Resound a Starkey zahájili revoluci „made for iPhone“ v roce 2014, poté se Widex a Oticon také ubírali stejnými směry. Resound opravdu vylepšil „uživatelský komfort“. Aplikace iPhone/iPad pro novou řadu Linx 3D je úžasná, nabízí velké možnosti pro ovládání sluchadla, a to aniž by byla komplikovaná. Dokonce i když tato sluchadla ještě nemáte, můžete si zdarma stáhnout tuto aplikaci a vyzkoušet si ji.
Stříbrná medaile – Phonak B90-Direct
Nový Phonak B90-Direct získává předběžné druhé místo, protože jsem jej ještě nevyzkoušel. Papírově však vypadá skvěle – mají podobnou konektivitu jako ostatní sluchadla „made for iPhone“, avšak v rámci tvrzení výrobce, že spolupracují s libovolným smartphonem. To má skvělý potenciál pro majitele jiných telefonů než iPhone.
Zajímavé. Linx jsem zkoušel a konektivita byla dost špatná, přenos chraplal a vypadával, u Phonaků byl bluetooth přenos pěkný čístý, ale ostatní zvuky nestály za moc.
Phonak mě nadchnul, nikdy jsem neslyšela tak krásně hudbu jako se sluchadlem Phonak, dokonce jsem rozuměla i slova písně. Nádhera.