Proč ženám po padesátce praskají kosti víc než mužům? Může za to osteoporóza

Nejčastěji bývá osteoporóza diagnostikována u žen po 50. roce života, což souvisí s hormonálními změnami při menopauze. Mužských púacientů je desetkrát méně.

Jaká rizika s sebou řídnutí kostí přináší?

O osteoporóze se často hovoří jako o tichém zabijákovi kostí. Nemá mnoho varovných příznaků, ale vede ke zlomeninám a závislosti na pomoci druhých. Prvním projevem onemocnění osteoporózou může být až zlomenina po malém úrazu, například po pádu ze stoje. Zlomeniny dramaticky zhoršují kvalitu života, jsou spojeny s bolestí, utrpením, invaliditou, závislostí na pomoci druhých, ale také zvýšenou pravděpodobností úmrtí. „Za hlavní osteoporotické zlomeniny se považují zlomeniny obratlů, dolního předloktí, paží a pánve. Nejzávažnější jsou zlomeniny v oblasti kyčle, na jejichž komplikace umírá během 1. roku 1/5 pacientů a 1/3 postižených zůstává trvale invalidních,“ upozorňuje MUDr. Eva Dokoupilová.

Lze předcházet komplikacím v důsledku osteoporózy?

Projevy nemoci jsou ze začátku velmi nenápadné. Až v pozdějším věku se začíná objevovat typický pokles tělesné výšky – někdy o 10 až 15 cm. Dalšími symptomy jsou bolesti zad či kloubů.

Osteoporóza ohrožuje především ženy

Většina pacientů trpících osteoporózou jsou ženy. Tímto onemocněním trpí každá 3. žena ve věku nad 50 let. Největšímu ohrožení jsou vystaveny v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují. „Po přechodu se u žen velmi často objeví prudký pokles hustoty kostí, který vede k osteoporóze. Tento pokles může nastat velmi rychle, u některých pacientek i 2 až 3 roky po klimakteriu, nejčastěji však přibližně po 5 až 8 letech,“ varuje MUDr. Eva Dokoupilová.

Účinná léčba existuje

Osteoporóza je závažná choroba, která se ale dá úspěšně léčit. Důležité je upravit životní styl a životosprávu, zaměřit se více na pravidelný pohyb, dostatek příjmu vápníku a vitamínu D. „Hlavním cílem léčby osteoporózy je snížení rizika zlomeniny obratle, krčku stehenní kosti a předloktí. Základním lékem stále zůstává vápník a vitamin D. U pacientů s vysokým rizikem těchto zlomenin pak podáváme biologický lék, který se aplikuje podkožně jednou za 6 měsíců a výrazně zmenšuje úbytek kostní hmoty,“ doplňuje MUDr. Eva Dokoupilová.

Klíčem však zůstává včasné odhalení: „Většina lidí o svém onemocnění osteoporózou a tedy ani o svém riziku neví, přitom stačí navštívit nejbližší osteologickou ambulanci a podstoupit denzitometrické vyšetření,“ uzavírá MUDr. Eva Dokoupilová.„Každý pacient starší 50 let s prodělanou zlomeninou by měl podstoupit vyšetření celotělovým denzitometrem, aby se osteoporóza včas diagnostikovala a bylo včas započato s léčbou,“ dodává MUDr. Eva Dokoupilová.

Pro prevenci osteoporózy se doporučuje především pestrá strava bohatá na vitaminy a minerály. Lidé by měli dbát především na dostatečný příjem vápníku a vitaminu D, ať už ze slunečního svitu nebo z potravy. Neméně důležitý je také pravidelný pohyb, a to již od dětského věku. Kvalitě našich kostí naopak neprospívá kouření, časté pití velkého množství alkoholu, sedavý životní styl a nedostatek vyvážené stravy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.