Nakažených lidí lymskou borreliózou ubylo, encefalita útočí stále stejnou měrou

Případů obávaného a mnohdy vleklého onemocnění lymskou boreliózou, kterým se lidé nejčastěji nakazí od klíštěte, zaznamenali letos hygienici v rámci středních Čech o poznání méně. Pokles onemocnění je o více než 36 procent.

Střední Čechy – Pro lidi, kteří se pohybují často v případě a tu a tam se jim nějaké klíště do těla zakousne, je to velmi dobrá zpráva i vzhledem k tomu, že proti této chorobě zatím nelze očkovat. Druhá obávaná hrozba, kterou přenášejí na lidi tito roztoči, je klíšťová encefalitida. Ta se však drží ve stejných číslech jako loni.

Aktuálně bylo ve Středních Čechách zaznamenáno 271 případů onemocnění lymskou boreliózou. Oproti stejnému období v roce 2016, kdy bylo hlášeno 424 případů. Onemocnění klíšťovou encefalitidou pak bylo 50, v porovnání s rokem 2016 zůstává počet případů tohoto onemocnění stejný.

„Přesto, že ve Středních Čechách nebyl letošní výskyt onemocnění způsobených klíšťaty alarmující, počet případů klíšťové encefalitidy stále neklesá. Proto doporučujeme připravit se na sezónu příští a nechat se proti tomuto onemocnění včas očkovat,“ připomíná ředitelka Krajské hygienické stanice se sídlem v Praze Jarmila Rážová.

Klíšťový zánět mozku, čili klíšťová encefalitida, je virové onemocnění, k jehož přenosu dochází přisátím infikovaného klíštěte, nebo také konzumací tepelně ne-zpracovaného mléka infikovaných zvířat. Může probíhat různě od bezpříznakové nákazy, přes lehkou formu připomínající chřipku až po těžký zánět mozku. Onemocnění často probíhá ve dvou fázích, kdy po první chřipkové fázi asi po týdnu dojde k silným bolestem hlavy, vysoké teplotě, zvracení a rozvoji příznaků z postižení centrální nervové soustavy. Klíšťová encefaliti-da není přenosná z člověka na člověka. Tomuto onemocnění lze účinně předcházet očkováním.

„Lymská borelióza je polysystémové onemocnění, které přenáší infikované klíště. Není přenosné z člověka na člověka. Lymeská borelióza postihuje kůži, klouby, srdce a nervovou soustavu. Původcem nákazy je bakterie. Projevy nemoci jsou různé podle doby, která uplyne od nákazy. K počátečním příznakům patří kožní změny, typicky mapovitá červená skvrna s centrálním výbledem v místě přisátí infikovaného klíštěte. Později může dojít k postižení centrálního nervového systému, poškození srdečního svalu a poškození kloubů. Proti tomuto onemocnění zatím, bohužel, očkovací látka není,“ uzavírá hygienička. “

Kateřina Husárová
Kladenský deník
https://kladensky.denik.cz/

(10, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.