Osud jim nepřál, přesto jsou často příkladem pro každého z nás

foto: www.sport1.de

Přestože tito lidé nejsou zdravotně úplně v pořádku, i oni mají často chuť věnovat se sportu. Jak říká jedno známé rčení, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Příbramsko – Jsou lidé, kteří sportovat nechtějí, protože mají jiné zájmy a životní priority. Někdo má zase velký sportovní talent, který ovšem nedokáže zúročit, protože mu chybí vůle a pracovitost. Jsou ale i lidé, kteří všechny tyto vlastnosti a touhu mají, jenže buď nemají pevné zdraví nebo jim osud v životě příliš nepřál. Ano, řeč je o lidech s handicapem, kteří to mají oproti zdravým kolegům ve společnosti mnohokrát o dost těžší. Mnohdy by ale mohli být příkladem pro každého z nás.

Jistě, nemají to jednoduché, ale snaží se vzepřít osudu a bojují. Někdo je úspěšnější a rve se nejen se svým handicapem, ale i se svými soupeři na vrcholové úrovni, někdo je méně úspěšný a dělá sport jen pro zábavu, rekreačně. Je to úplně jedno, protože pro takové lidi je i možnost vůbec sportovat jedno z největších životních vítězství. Je to pro ně totiž možnost, jak alespoň částečně zapomenout na svůj handicap a také získat novou sílu a energie.

Často se říká, že sport spojuje lidi bez jakýchkoliv rozdílů. Platí to i v tomto případě. Handicapovaní sportovci nezůstávají pozadu za těmi zdravými a v některých případech s nimi dokonce i soutěží. Nejznámějšími celosvětovými příklady jsou korejský neslyšící tenista Lee Duck Hee a mexický čtvrtkař Oscar Pistorius. Ovšem jako ti zdraví, mají i handicapovaní sportovci zorganizované své vrcholné soutěže, na kterých bojují o evropské, světové či olympijské medaile. Jedná se především o Paralympijské hry, Deaflympiadu a Global Games.

Všechny tyto akce se konají pod záštitou Mezinárodního paralympijského výboru, který dohlíží na konání akcí. Kromě toho také podporuje handicapované sportovce v oblasti vzdělání, pomáhá s rehabilitačními programy a rozšiřováním tréninkových programů, a ty zase vedou ke zlepšení jejich schopností a dovedností.

V rámci České republiky zajišťuje tyto podmínky Český paralympijský výbor, který vznikl 26. ledna 1994, po dohodě národních svazů zdravotně postižených sportovců, jako paralelní organizace vůči Českému olympijskému výboru. ČPV sdružuje jednotlivé svazy zdravotně postižených sportovců v České republice, ovlivňuje jejich přípravu na vrcholné akce a má zabezpečit důstojnou reprezentaci našeho státu.

Díky těmto svazům se tak handicapovaní sportovci mohou věnovat tomu, co je baví a co jim pomáhá. Na oplátku se odvděčují skvělými výsledky, kterých by nedosáhl ani zdraví člověk. Nejen z tohoto důvodu bychom si měli uvědomit, co tito lidé dokáží, ocenit jejich snažení a také si z nich vzít příklad, protože zažili a navzdory osudu dokázali mnohem více, než si mnozí lidé dokáží představit.

KAREL SMETANA
Příbramský deník
http://www.pribramsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.