Češi užívají více antibiotik. Podle dat České průmyslové zdravotní pojišťovny se spotřeba léků zabraňujícím růstu mikrobů zvýšila od roku 2012 o šest procent. Na léčbu antibiotiky v uplynulých pěti letech vynaložila jen třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi více než 1,1 miliardy korun. ČPZP data zveřejnila u příležitosti Evropského antibiotického dne a připojila se ke kampani za odpovědné užívání antibiotik.
„Počet pacientů na antibiotikách mírně roste nebo je stabilní. Zatímco v roce 2012 užívalo antibiotika více než 420 tisíc našich pojištěnců, v loňském roce to bylo již více než 445 tisíc pojištěnců. Ale v roce 2015 se antibiotiky léčilo více než 460 tisíc pojištěnců. Téměř čtvrtina případů preskripce antibiotik připadá na děti do 18 let,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
Pacienti někdy vyžadují antibiotika při běžném nachlazení nebo chřipce, kde nejlepším lékem je dostatek odpočinku a hodně tekutin. Antibiotika totiž na infekce způsobené viry neúčinkují a jejich nesprávné nebo nadměrné užívání navíc umožňuje rozvoj rezistentních bakterií. Infekce a onemocnění, které rezistentní bakterie způsobují, jsou pak jen velmi těžko léčitelné.
Evropský antibiotický den (EAAD) je celoevropská kampaň za omezení užívání antibiotik v situacích, kdy to není nezbytné, například u virových infekcí, jako jsou běžná nachlazení a chřipka.
Cílem je také podpořit otevřenou spolupráci pacienta s lékařem. EAAD připadá každoročně na 18. listopadu a jeho příprava je již od roku 2008 koordinována Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí.
Zvyšující se antibiotická rezistence představuje významnou zdravotní hrozbu a odpovědné užívání antibiotik širokou veřejností vyžaduje změnu přístupu a chování všech, včetně široké veřejnosti. K této osvětové kampani se připojuje i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.
Tisková zpráva
Přidejte odpověď