OTÁZKA : Používá se už i v Česku ve zdravotnictví k něčemu 3D tisk? A platí to VZP?
ODPOVĚĎ:
Zdravotní služby, které využívají zdravotnické prostředky vyrobené metodou 3D tisku, jsou pro klienty VZP již nějaký čas součástí hrazené péče. Samozřejmě v případech, kdy to má smysl a pro pacienta z toho plyne nějaká přidaná hodnota – u některých zdravotnických prostředků totiž existují obdobné typy vyráběné jak metodou 3D tisku, tak jiným způsobem, přičemž terapeutický efekt pro pacienta je shodný. Například u kostních náhrad je pozitivem implantátů vyrobených 3D tiskem to, že jsou vysoce porézní a velmi podobné kosti, což pak umožňuje lepší prorůstání tkání.
Ve standardním úhradovém katalogu VZP jsou např. zařazeny metodou 3D tisku individuálně vyráběné kranioimplantáty (pro rekonstrukci kostních defektů lebky, kdy se na základě CT snímků vytiskne na 3D tiskárně přesná náhrada kosti). V některých případech mohou být 3D tiskem individuálně zhotovovány také určité konstrukční části ortéz nebo protéz. Nově pak je v úhradovém katalogu zařazena cévní protéza ExoVasc, která se na základě CT snímků pacientových cév vyrábí tak, že se na 3D tiskárně vytiskne šablona z tvrdého PVC a pak se na tuto „šablonu“ naplete cévní protéza.
Sériově vyráběné (a pojišťovnou hrazené) jsou např. meziobratlové spinální implantáty nebo podložky, které se používají při náhradách kolenního kloubu. Při náhradách kyčle zase mohou být metodou 3D tisku zhotovené jamky a případně i některé přídavné komponenty, při náhradě ramenního kloubu vložky a bezdříkové komponenty. 3D laserem mohou být vyrobené ušní tvarovky ke sluchadlům.
VZP
Přidejte odpověď